KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - „Wizyta dzieci z Fundacji Bilingwo”

W lutym 2022 roku na terenie Ukrainy wybuchła wojna z Rosją. Od tego czasu do Polski przyjechało prawie 4 mln obywateli Ukrainy.   Polska w tak trudnym okresie okazała pomocną dłoń dla wielu uchodźców  organizując zbiórki pieniędzy, żywności, odzieży, najpotrzebniejszych rzeczy, a także schronienie w swoich domach, pracę czy naukę języka polskiego. Do życia powołano wiele stowarzyszeń, organizacji oraz  fundacji, które do dnia dzisiejszego pomagają obywatelom Ukrainy  zbudować „nowy dom” na terenie Rzeczypospolitej Polski. Jedną z takich fundacji  jest Fundacja Adaptacji i Rozwoju Dzieci i Młodzieży z Ukrainy i krajów wschodnich-  Bilingwo. Fundacja oferuje pomoc w adaptacji w Polsce migrantom oraz uchodźcom dzieci i młodzieży ukraińskojęzycznej. Dnia 12.08.2022r. dzieci biorące udział w półkolonii organizowanej przez powyższą Fundację odwiedziły Komisariat Policji Poznań - Nowe Miasto. W spotkaniu uczestniczyli również Strażnicy Miejscy miasta Poznania.

Podczas wizyty przypomniano dzieciom prawidłowe zachowania na drodze m. in. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię w  miejscu gdzie jest sygnalizacja świetlna, a także gdy jej nie ma. Jak zachować się gdy będą świadkami jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia z udziałem pokrzywdzonego. Na jaki numer alarmowy należy zadzwonić oraz jakie najważniejsze informacje należy przekazać dyspozytorowi.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez funkcjonariuszy było zagłębienie tajników daktyloskopii. Każdy z uczestników pobrał swoje odciski linii papilarnych, które  zabrał na pamiątkę.  Następnie przed budynkiem komisariatu odbył się specjalnie przygotowany przez Przewodników Psów Służbowych pokaz oraz krótka prelekcja na temat zachowania wobec agresywnych zwierząt. Każdy przećwiczył jak należy się zachować oraz jaką postawę przyjąć gdy zbliży do nich agresywne zwierzę. Następnie dzieci obejrzały radiowozy policyjne.

Na koniec poinformowano o możliwości udziału w konkursie plastyczno- filmowym „Artystyczny przeWODNIK” dodatkowo rozdano małe upominki w postaci odblasków, kamizelek oraz notesów.

Ogromną satysfakcją był uśmiech i zadowolenie dzieci z wycieczki oraz podziękowanie jakie otrzymano od  najmłodszych.  

sierż. sztab. Oktawia Chmielewska/MM

Powrót na górę strony