KP Nowe Miasto

KP Poznań Nowe Miasto - „Dzień Bezpiecznego Internetu”

W dzisiejszych czasach internet towarzyszy nam prawie wszędzie. Jest „naszym oknem na świat”. Możemy z niego korzystać na wielu ogólnodostępnych sprzętach życia codziennego począwszy od komputera, laptopa, telefonu, telewizora, a nawet na zegarku tzw. smartwatchu. Funkcjonariuszki Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań- Nowe Miasto przeprowadziły w szkołach podstawowych działających na terenie dzielnicy Poznań - Nowe Miasto, spotkania na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

Praktycznie każdy z nas codziennie korzysta  z możliwości jakie daje nam sieć globalna. Internet został stworzony przez ludzi i dla ludzi. Ważne jest to jak my użytkownicy będziemy z niego korzystać, czy skorzystamy z jego pozytywnych aspektów, czy stanie się on dla nas zagrożeniem. Sieć internetowa umożliwia pozyskiwanie informacji i zdobywanie wiedzy na wszelakie zagadnienia. Daje możliwość kontaktowania się z osobami z całego świata,  poprzez różnego  rodzaju portale społecznościowe oraz rozrywki np. muzyka, gry, filmy. 

Jednakże świat wirtualny ma również swoje ciemne strony. Każdy użytkownik sieci powinien wiedzieć jakie zagrożenia  i konsekwencje  niesie ze sobą niewłaściwe  korzystanie z internetu, a w szczególności młodzież, która jest najczęstszym użytkownikiem sieci. Młodzież musi mieć pełną świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Powinna wykształcić sobie umiejętność i nawyk rozpoznawania, przewidywania i zapobiegania zagrożeniom występującym w internecie. W ten sposób uczy  się asertywnych postaw i samodzielnego podejmowania wyboru przy korzystaniu z sieci globalnej. 

W miesiącu lutym bieżącego roku  funkcjonariuszki  Zespołu  Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań- Nowe Miasto  przeprowadziły w szkołach podstawowych działających na terenie dzielnicy Poznań - Nowe Miasto  spotkania na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Podczas spotkań omówione zostały tematy związane z zagrożeniami jakie wiążą się z korzystaniem z internetu, na co powinno zwrócić  się uwagę, czego nie robić. Poruszony został temat tzw. mowy nienawiści, która najczęściej występuje poprzez hejt oraz rozpowszechnianie nieprawdy na temat rówieśników.  

Uczestników spotkań przestrzegano by zwracali uwagę na to z kim nawiązują kontakt przez internet, aby nie umawiali się na spotkania z osobami obcymi bez zgody i wiedzy rodziców, a o swoich problemach rozmawiały w pierwszej kolejności  z rodzicami i pedagogami, nie zwierzali się osobom obcym przez internet, a tym bardziej by nie wysyłały fotografii  lub filmów ze swoim wizerunkiem osobom obcym.  

Na koniec poruszono temat gier komputerowych informując ich o podziale gier komputerowych ze względu na zawarte w nich treści i sceny na kategoriach wiekowe.  A także uprzedzono, iż długie korzystanie
z internetu powoduje zmniejszoną koncentrację, brak energii oraz brak chęci do aktywności!

 

KP Nowe Miasto / AK

 

  • Funkcjonariusz podczas prelekcji w szkole.
  • Funkcjonariusz podczas prelekcji w szkole.
  • Funkcjonariusz podczas prelekcji w szkole.
Powrót na górę strony