KP Nowe Miasto

Bezpiecznie to wiedzieć i znać

W ostatnich dniach policjantki z Komisariatu Policji Poznań- Nowe Miasto odwiedziły szkoły podstawowe na os. Rusa oraz na os. Piastowskim.

Szkoły  te przystąpiły w ubiegłych latach do programu ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać”, który jest skierowany przede wszystkim  do dzieci  szkół podstawowych  obejmujących klasy I-III, a także  ich rodziców, wychowawców i pedagogów. Celem programu jest m. in. budowanie w dzieciach bezpiecznych postaw i zachowań, bezpiecznej zabawy, oraz kontaktu z obcymi.

Podczas prelekcji policjantki przypominały najmłodszym uczniom prawidłowe zachowania na drodze m. in. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię w  miejscu gdzie jest sygnalizacja świetlna a także tam gdzie jej nie ma. Jak zachować się gdy będą świadkami jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia z udziałem pokrzywdzonego. Na jaki numer alarmowy należy zadzwonić oraz jakie najważniejsze informacje należy przekazać dyspozytorowi. 


Kolejnym punktem prelekcji był temat kontaktu z osobami obcymi.  Informowano dzieci jak mają się zachować gdy zaczepia ich ktoś ,,obcy”. Dzieci doskonale wiedziały, że nie można przyjmować prezentów ani słodyczy od nieznajomych, a gdy zostają same w domu, co w ostatnim okresie w związku z kwarantannami oraz nauczaniem zdalnym jest często występującym zjawiskiem, nie otwierają drzwi nikomu.  Wyuczono popularnej rymowanki „Gdy jestem sam w domu, nie otwieram drzwi nikomu”, którą dzieci z chęcią i radością powtarzały. Ponadto  objaśniano co robić w sytuacji gdy będąc na spacerze podbiegnie do nas duży pies. Demonstrowano jaką należy przyjąć pozycję w takich sytuacjach aby było bezpiecznie- tzw. ,,żółwika”, ,,drzewko” oraz ,,krzaczek”. 


Na koniec w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi przekazano parę wskazówek na temat bezpiecznego zachowania podczas uprawiania sportów zimowych takich jak jazda na sankach łyżwach czy nartach. Jak postępować aby czas ferii spędzić zarówno aktywnie jak i bezpiecznie. 

st.sierż. Oktawia Chmielewska
 

  • Prelekcja w szkole.
  • Prelekcja w szkole.
Powrót na górę strony