KP Nowe Miasto

Bezpieczne życie Seniorów- działania prewencyjno/edukacyjne

W dniu 05 stycznia 2022 roku funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej KP Poznań - Nowe Miasto przeprowadzili działania prewencyjno-edukacyjne wśród Seniorów.

Policjanci Policji Poznań - Nowe Miasto w trakcie działań przeprowadzonychna osiedlowym (często odwiedzanym przez seniorów) „ryneczku”, mieszczącym się na os. Jagielońskim w Poznaniu oraz w Centrum Handlowym „Posnania”  przestrzegali Seniorów jak nie stać się ofiarą  wszelkiego rodzaju oszustw metodami na tzw „legendę” oraz apelowali o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. 


To właśnie Seniorzy bardzo często są ofiarami tych przestępstw i dlatego tak ważne jest to aby wiedzieli jak się przed tym uchronić.  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób starszych  korzysta z internetu dokonując wielu transakcji. Podczas rozmów informowano Seniorów o wszelkiego rodzaju oszustwach jakie czyhają na nich w sieci. Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce tych ludzi. Często oszuści pukają do naszych drzwi pod różnymi pretekstami np. z prośba o wodę, o coś do jedzenia, oferują sprzedaż różnych artykułów, podają się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, przedstawiciela fundacji czy pogotowia ratunkowego następnie po podstępnym wejściu do mieszkania wykorzystując nawet chwilową nieuwagę okradają swoje ofiary. 

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami są ludzie starsi jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny, pod pretekstem jakiejś nagłej życiowej potrzeby. Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Seniorzy chcąc iść z duchem czasu coraz częściej  korzystają z internetu zarówno w celach rozrywkowych jak i dokonując zakupów. Podczas rozmów przekazywano wskazówki jak bezpiecznie nabywać towar przez internet. Zwracano uwagę, iż  w sieci można natrafić na wiele oszustw. Przestrzegano aby każda transakcja była przemyślana. Aby korzystać ze sprawdzonych stron internetowych, dokładnie weryfikować informację w przesyłanych linkach zanim zostaną przez nich zaakceptowane. 
 

Seniorom  udzielono wyczerpujących odpowiedzi na każde nurtujące ich pytania. Przekazano też nr telefonów do instytucji pomocowych m.in. do Centrum Interwencji Kryzysowej, gdzie mogą oni uzyskać bezpłatną pomoc psychologa i prawnika.

 


st. sierż. Oktawia Chmielewska

  • Funkcjonariusze rozdają broszury informacyjne.
  • Funkcjonariusze rozdają broszury informacyjne.
  • Funkcjonariusze rozdają broszury informacyjne.
  • Funkcjonariusze rozdają broszury informacyjne.
Powrót na górę strony