KP Nowe Miasto

KP Nowe Miasto - Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Zagrożenia współczesnej młodzieży oraz konsekwencje prawne wynikające z przejawów demoralizacji oraz popełniania czynów karalnych.

Coraz częściej policjanci zajmujący się problematyką osób nieletnich otrzymują informacje ze szkół na temat niewłaściwych zachowań uczniów. Długi okres pandemii oraz wprowadzenie nauki zdalnej w sposób niekorzystny odbija się na młodych osobach. Funkcjonariusze ZPS KP Poznań Nowe Miasto w bieżącym roku szkolnym na zaproszenie dyrekcji wielokrotnie przeprowadzały spotkania z młodzieżą.

Podczas prelekcji przedstawiano aspekty odpowiedzialności prawnej osób nieletnich związane m in. z niewłaściwym wykorzystywaniem wizerunku i danych osobowych drugiego człowieka, który najczęściej jest naruszany przez młodzież poprzez nagrywanie lub fotografowanie rówieśników oraz umieszczanie tych zdjęć/filmów w internecie.

Zwracano również uwagę na przestępstwa uporczywego nękania osoby obcej bądź najbliższej, oszustwa internetowe, podszywanie się pod inną osobę, zakładanie fałszywych profili, włamywanie się na konta czy kradzież danych lub pieniędzy.

Policjanci informowali iż sprawcy przestępstw dokonywanych za pomocą internetu nie mogą czuć się anonimowi, a przez to bezkarni ponieważ współczesna technologia pozwala organom ścigania namierzać takie osoby i doprowadzać przed wymiar sprawiedliwości.

Dla współczesnej młodzieży korzystanie z internetu to codzienność – jest źródłem wiedzy, rozrywki i komunikacji. Ogólny dostęp do internetu ma wiele zalet ale niesie też za sobą pewne zagrożenia na jakie w szczególny sposób są narażone osoby młode.

Internet został stworzony przez ludzi i dla ludzi. Ważne jest to jak my użytkownicy będziemy z niego korzystać, czy skorzystamy z jego pozytywnych aspektów czy wręcz przeciwnie - przysłuży się on do popełnienia przestępstwa.

Uczestników spotkania przestrzegano by zwracali uwagę na to z kim nawiązują kontakt przez internet, by nie umawiali się na spotkania z osobami obcymi bez zgody i wiedzy rodziców, o swoich problemach rozmawiali w pierwszej kolejności z rodzicami, pedagogami a nie zwierzały osobom obcym przez internet, a tym bardziej by nie wysyłali fotografii lub filmów ze swoim wizerunkiem osobom obcym.

Dodatkowy tematem poruszony podczas prelekcji odnosił się do wszelako rozumianych w dzisiejszych czasach używek m.in. do alkoholu, wyrobów tytoniowych, e- papierosów czy dopalaczach.

 

B. Przekota 

  • Przedstawienie  dzieciom i  młodzieży zagrożeń XXI wieku
  • Przedstawienie  dzieciom i  młodzieży zagrożeń XXI wieku
  • Przedstawienie  dzieciom i  młodzieży zagrożeń XXI wieku
  • Przedstawienie  dzieciom i  młodzieży zagrożeń XXI wieku
  • Przedstawienie  dzieciom i  młodzieży zagrożeń XXI wieku
Powrót na górę strony