KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - bezpieczeństwo seniorów

W dniu 13.08.2020 roku policjantk Zespołu Profilaktyki Społecznej KP Poznań Nowe Miasto przeprowadziły działania profilaktyczno-informacyjne wśród Seniorów. Działania te miały na celu przybliżenie osobom starszym tematyki różnego rodzaju oszustw na tzw „legendę” oraz tego jak funkcjonuje proceder handlu ludźmi. Podczas działań przypominano również o konieczności zasłaniania ust i nosa oraz o potrzebie częstego mycia rąk co jest ważnym aspektem przeciwdziałania zagrożeniu zarażenia koronawirusem SARS- COV-2.

Policjantki z Komisariatu Policji Poznań Nowe miasto w trakcie działań przestrzegały Seniorów jak nie stać się ofiarą wszelkiego rodzaju oszustw, metodami na tzw „legendę” oraz apelowały o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce tych ludzi. Często oszuści pukają do naszych drzwi pod różnymi pretekstami np. z prośba o wodę, o coś do jedzenia, oferują sprzedaż różnych artykułów, podają się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, przedstawiciela fundacji czy pogotowia ratunkowego następnie po podstępnym wejściu do mieszkania wykorzystując nawet chwilową nieuwagę okradają swoje ofiary.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami są ludzie starsi jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny, pod pretekstem jakiejś nagłej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią, na telefon stacjonarny przedstawiają się jako np. wnuk, proszą o pożyczkę. Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawna nie widzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą się zakończyć naszą finansową porażką.

 

mł.asp. Barbara Przekota

mł.asp. Agnieszka Śródecka

Powrót na górę strony