KP Nowe Miasto

KP Nowe Miasto - „Bezpieczne Życie Seniorów”, działania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym.

Pomimo stanu epidemii, który został ogłoszony w naszym kraju, w dalszym ciągu dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzone są w szczególności osoby starsze. Dzielnicowi KP Poznań Nowe Miasto przeprowadzili działania stosowne do panujących warunków, które miały na celu podniesienie poziomu wiedzy obywateli zwłaszcza osób starszych na temat różnorodności oszustw, profilaktyki pomocowej, sposobach zapobiegania i radzenia sobie z tym problemem, a co za tym idzie ograniczenia przestępczości w przedmiotowym obszarze.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto w trakcie realizacji działań prewencyjnych w rejonie Antoninek, Zieliniec, Kobylepole przeprowadzili rozmowy z napotkanymi seniorami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, podczas których przestrzegali osoby starsze jak nie stać się ofiarą oszustwa. Funkcjonariusze apelowali o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. W ostatnim czasie to właśnie seniorzy są celem i ofiarami przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieli jak się przed tym uchronić.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i wykorzystują różne metody, najczęściej jest to zaufanie i dobre serce. Często oszuści pukają do naszych drzwi pod pretekstem np. otrzymania szklanki wody lub czegoś do jedzenia, oferują sprzedaż artykułów, podają się za osoby sprawujące urzędy zaufania publicznego np. listonosza, pracownika ZUS-u, pracownika pogotowia ratunkowego, a w dalszej kolejności hydraulika czy przedstawiciela fundacji. Wszystko po to, aby podstępem wejść do mieszkania przy wykorzystaniu chwilowej nieuwagi i dokonać karadzieży.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami są seniorzy jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny, pod pretekstem jakiejś nagłej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią najczęsciej na telefon stacjonarny przedstawiając się jako np. wnuczek i proszą o pożyczkę. Dorośli często zapominają o zasadzie ograniczonego zaufania stając się jednocześnie ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Seniorom wręczono materiały profilaktyczne oraz broszury informacyjne. Udzielono również wyczerpujących odpowiedzi na każde nurtujące ich pytania. Przypomniano także nr. telefonów do instytucji pomocowych m.in. do Centrum Interwencji Kryzysowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc.

sierż .szt. Barbara Przekota/RL.

  • "Bezpieczne Życie Seniorów"
    "Bezpieczne Życie Seniorów"
  • "Bezpieczne Życie Seniorów"
    "Bezpieczne Życie Seniorów"
Powrót na górę strony