KP Nowe Miasto

KP Nowe Miasto - „Dwie Strony Sieci”.

Dla współczesnej młodzieży korzystanie z internetu to codzienność, dająca dużo nowych możliwości, jest narzędziem do nauki, rozrywki i komunikacji. Ogólny dostęp do internetu dla dzieci i młodzieży ma wiele zalet ale niesie też za sobą zagrożenia, na jakie w szczególny sposób są narażone młode osoby. Internet został stworzony przez ludzi i dla ludzi. Ważne jest to jak my użytkownicy będziemy z niego korzystać, czy wykorzystamy jego pozytywne aspekty, czy wręcz przeciwnie przysłuży on do popełnienia przestępstwa.

Funkcjonariuszka Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Poznań Nowe Miasto wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej przeprowadzili zajęcia na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu dla uczniów klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej nr 19 na os. Oświecenia. Uczestników spotkania przestrzegano by zwracali uwagę na to z kim nawiązują kontakt przez internet, by nie umawiali się na spotkania z osobami obcymi bez zgody i wiedzy rodziców, o swoich problemach rozmawiali w pierwszej kolejności z rodzicami, pedagogami oraz by nie wysyłali fotografii lub filmów ze swoim wizerunkiem osobom obcym.

Podczas spotkania przedstawione zostały aspekty odpowiedzialności prawnej osób nieletnich związane z niewłaściwym wykorzystywaniem wizerunku i danych osobowych drugiego człowieka, który najczęściej jest naruszany przez młodzież poprzez nagrywanie lub fotografowanie rówieśników i umieszczanie tych zdjęć lub filmów w internecie. Poruszony został również temat tzw. mowy nienawiści, która najczęściej występuje poprzez wypisywanie gróźb, wulgaryzmów, znieważenia, rozpowszechniania nie prawdy na temat rówieśników. Zwrócono również uwagę na przestępstwa uporczywego nękania innej osoby lub osoby najbliższej, oszustwa internetowe, podszywanie się pod inną osobę, zakładanie fałszywych profili czy włamywanie się na konta. Młodzież poinformowano że sprawcy przestępstw dokonywanych za pomocą internetu nie mogą się czuć już anonimowi, a przez to bezkarni ponieważ współczesna technologia pozwala organom ścigania namierzać takie osoby i doprowadzać przed wymiar sprawiedliwości.

A. Śródecka/B. Przekota/RL.

  • Spotkanie z młodzieżą
    Spotkanie z młodzieżą
  • Spotkanie z młodzieżą
    Spotkanie z młodzieżą
  • Spotkanie z młodzieżą
    Spotkanie z młodzieżą
Powrót na górę strony