KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - „Świadomy sprzedawca”

26 marca br. funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto przeprowadzili działania profilaktyczno - edukacyjne związane z „Ogólnopolskim Dniem Trzeźwości”.

Dzień 26 marca był „Ogólnopolskim Dniem Trzeźwości”, który stanowi jeden z elementów kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej z Komisariatu Policji Poznań - Nowe Miasto przeprowadzili tego dnia na terenie dzielnicy działania profilaktyczno-edukacyjne wśród właścicieli i sprzedawców sklepów na temat odpowiedzialności wiążącej się ze sprzedażą alkoholu wynikającej z przepisów prawa.

Policjanci w trakcie spotkań przypomnieli sprzedawcom i właścicielom, że sprzedaż alkoholu w Polsce wymaga odpowiedniego zezwolenia i jest uregulowana na podstawie przepisów prawnych zawartych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podczas rozmów zwrócili szczególną uwagę na obowiązujące zakazy sprzedaży alkoholu określonym grupom klientów tj. art. 15 UWTPiA - „osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości; osobom do lat 18; na kredyt lub pod zastaw”. Jednocześnie przypominając im o konsekwencjach prawnych wynikających z naruszenia wskazanego przepisu.

W trakcie prowadzonych działań zwrócono na nastolatków, którzy również z różnych powodów usiłują kupić alkohol i starają się przy tym wprowadzić w błąd sprzedawcę, co do swojego wieku poprzez pokazywanie sprzedawcy tymczasowego dowodu tożsamości, zakrywanie na nim daty urodzenia, informowania, że są pełnoletni, a dowodu zapomnieli lub zaraz po sprzedaż go przyniosą.

Należy pamiętać, że często zdarza się, że wygląd zewnętrzny osoby może zmylić sprzedającego w zakresie jego pełnoletności. Policjanci podkreślali, że w przypadku wątpliwości co do wieku kupującego mają pełne prawo zażądać okazania dokumentu w sposób umożliwiający potwierdzenie pełnoletności kupującego. Ponadto ważnym elementem jest umieszczanie w widocznym miejscu dodatkowych informacji o zakazie sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia.

Uczestników prowadzonych działań informowano o zachowaniu asertywnych postaw wobec klientów, którym nie mogą sprzedać alkoholu oraz przekazano materiały profilaktyczne informujące o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu i sprzedaży osobom nieuprawnionym.

Powrót na górę strony