Poznańska Policja

Poznań - Zadbajmy wspólnie o bezpieczne wakacje

Zakończenie roku szkolnego za nami, przed nami okres letnich wakacji. Aby upłynęły one bezpiecznie, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku i beztroskiej zabawy, ale także czas wzmożonej pracy funkcjonariuszy Policji, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo podczas podróży i wakacji. Dlatego chcemy przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ponieważ przerwa wakacyjna od szkoły czy pracy nie zwalania nas od myślenia i dbania o nasze bezpieczeństwo.

Wypoczynek nad wodą

Czas upalnych dni wiąże się ze spędzaniem czasu nad wodą wraz z orzeźwiającymi kąpielami. Niestety taka forma wypoczynku letniego wiąże się z niebezpieczeństwem i nieszczęśliwymi wypadkami, dlatego przypominamy, aby zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o korzystaniu z kąpieli wodnych wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Ważną kwestią jest fakt, że alkohol i woda nie idą w parze – nawet mała ilość alkoholu przy połączeniu z wysoką temperaturą wpływa na naszą koncentracje i koordynację ruchową.

Spędzanie czasu wolnego

Młodzi ludzie często korzystają z nowych technologii, spędzając nadmiar czasu przed komputerem i telefonem, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Rodzice pamiętajcie o nadzorze w zakresie korzystania przez Wasze dzieci ze stron internetowych. Często treści przeglądane przez dzieci są nieadekwatne do ich wieku, co może wpływać negatywnie na ich psychikę i zachowanie. Więcej czasu  spędzonego w sieci, może przekładać się na zawieranie nowych znajomości internetowych. Przestrzegajmy dzieci przed podawaniem obcym swoich danych osobowych oraz umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.

Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać małych dzieci bez opieki osób dorosłych, a starszym dzieciom przypominajmy zasady bezpieczeństwa. Młode osoby spędzające czas samodzielnie na placu zabaw, czy na podwórku powinny pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy z innymi dziećmi. Ważną kwestią jest przypominanie dzieciom, aby nie rozmawiali z osobami nieznajomymi i nie przyjmowali od nich żadnych prezentów.

Należy zaznaczyć, że obszar powiatu poznańskiego związany jest także z pracami polowymi, w których nie rzadko uczestniczą dzieci, które chcą naśladować dorosłych przy pracach  gospodarskich. W związku z powyższym trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o tym, że wielu prac bezwzględnie nie wolno powierzać dzieciom, bo mogą być zbyt niebezpieczne lub szkodliwe dla ich zdrowia. Najmłodszym często brakuje wyobraźni i doświadczenia, w wyniku czego nie potrafią przewidzieć skutków swoich nieostrożnych zachowań. Nawet najbardziej samodzielne dziecko należy odpowiednio nadzorować i powierzać mu jedynie zadania, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu.

Zabezpieczenie swojego mienia

Pamiętajmy, że przestępcy nie mają wakacji i wykorzystają naszą każdą nieuwagę na ulicy, w parku, na kąpieliskach czy w galeriach handlowych. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie wyłącznie niezbędne nam rzeczy, dokumenty. Plecak, torbę powinniśmy zawsze mieć zamknięte i w zasięgu naszego wzroku, w szczególności w zatłoczonych miejscach. Nigdy nie pozostawiajmy rzeczy bez nadzoru bądź zabezpieczenia. Pamiętajmy i zwracajmy uwagę dzieciom, aby pozostawiając jednoślad bez opieki zawsze stosować jego odpowiednie zabezpieczenie.

Podczas wakacji i wyjazdów na urlop nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Sposobów jest wiele m.in. systemy alarmowe, czujki świetlne, zamki, blokady czy rolety, jednakże pamiętajmy przede wszystkim o właściwym zamknięciu drzwi i okien, a także poproszeniu zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.

Upalne dni, a samochód

Pamiętaj, żeby nigdy nie pozostawiać dzieci samych w pojeździe. Wystarczy zaledwie od kilku do kilkunastu minut w ciepły dzień, by organizm dziecka w zamkniętym i rozgrzanym samochodzie przestał prawidłowo funkcjonować. Temperatura we wnętrzu  samochodu potrafi wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i być śmiertelna.

Sylwia Stańko/MŚ

 

 

 

 

Powrót na górę strony