DZIAŁANIA POLICJI

POZNAŃ: SENIORZE BĄDŹ BEZPIECZNY. NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Data publikacji 13.01.2023

Policjanci z poznańskiej Komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta nie przekazywali żadnych pieniędzy. Nieuczciwe osoby bazują na dobroczynności i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Działając bezwzględnie zabierają osobom starszym wszystkie oszczędności życia. Tylko w tym tygodniu na poznańskim Grunwaldzie doszło do dwóch takich przypadków.

Przestępcy nie próżnują. Dalej szukają łatwego zarobku. Tylko w tym tygodniu dwoje mieszkańców poznańskiego Grunwaldu straciło łącznie blisko 40 tys. złotych. W obu przypadkach modus operandi sprawców był podobny.

W pierwszym przypadku starszy mężczyzna, został nakłoniony do wypłaty około 30 tys. złotych z posiadanego konta, przekazał je osobie podającej się za policjanta prowadzącego postępowanie. Został zmanipulowany w taki sposób, że cały czas był przekonany o braniu udziału w policyjnej akcji. Podobnie było z 85-letnią kobietą, która oszczędności życia spakowała w plastikową torbę, a tą wyrzuciła przez balkon przekazując przestępcom podających się za mundurowych kilka tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu apelują „Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!” W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. Nasuwa się pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się!

Należy pamiętać, że oszuści posiadają umiejętności manipulacji i wywierania wpływu emocjonalnego na drugiego człowieka. Dlatego, jeżeli ktokolwiek usłyszy w słuchawce telefonu osobę podającą się za policjanta, hydraulika, pracownika gazowni, czy sprzedawcę oferującego odkażanie mieszkań z powodu Covid 19, nie należy ulegać emocjom. Zawsze możemy się rozłączyć po to, aby zweryfikować nawiązany kontakt lub zadzwonić do kogoś bliskiego i poradzić się w tej sytuacji. Ograniczone zaufanie należy mieć również do osób, które pukają do drzwi naszego domu. Jeżeli mieszkacie sami, nie otwierajcie drzwi osobom nieznanym. Pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju prace remontowe wykonywane w budynkach mieszkalnych są zgłaszane w administracji lub spółdzielni z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Jeśli dzieje się coś niepokojącego w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt pod numerem telefonu 112! Bezpieczeństwo jest Naszym codziennym priorytetem.

sierż.szt. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony