DZIAŁANIA POLICJI

Twoje bezpieczeństwo w święta

Data publikacji 22.12.2022

Okres przedświąteczny jest czasem wyjątkowym, ale wiąże się ze wzmożoną pracą dla funkcjonariuszy dbających o nasze bezpieczeństwo. Wzmożony ruch związany z zakupami jest idealną okazją dla oszustów, dlatego zwracajmy uwagę na nasze mienie i nie stwarzajmy okazji przestępcom.

Każdy z nas powinien być ostrożny w miejscach zatłoczonych, w szczególności w centrach handlowych, pubach, w autobusach miejskich, na przystankach czy świątecznych jarmarkach, które najczęściej wykorzystywane są do popełniania przestępstw przeciwko mieniu. Zazwyczaj wykorzystywana jest chwila nieuwagi, niezabezpieczone torebki i kieszenie, przez co szybko można stać się ofiarą przestępców. Należy także uważać na tzw. „okazjonalne zakupy”. Kupując coś od ulicznego sprzedawcy zastanówmy się, dlaczego towar ma znacznie niższą cenę niż ten w sklepie, czy jest to towar gorszej jakości lub pochodzi z przestępstwa.

Zwróćmy także uwagę na bezpieczeństwo w środkach komunikacji publicznej, pamiętając o:

• zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie występuje duży tłok,

• ostrożności przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu,

• w czasie podróży niepozostawianiu bagażu bez opieki,

• unikaniu w pociągu pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza w Tobie obawy.

Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Nieodzowne są zatem atestowane zamki i drzwi antywłamaniowe. Można także zainwestować w alarm. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasz dom/mieszkanie.

Pamiętajmy również, aby dbać o swoje bezpieczeństwo i swoim zachowaniem nie stwarzać okazji dla oszusta.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony