DZIAŁANIA POLICJI

Ostrzegamy przed działaniem oszustów. Bezpieczeństwo twoich pieniędzy zależy od Ciebie!

Data publikacji 07.11.2022

Pomimo licznych apeli policjantów skierowanych głównie do seniorów, niestety zdarzają się przypadki w których starsi ludzie tracą czujność, a oszuści to skrzętnie wykorzystują i pozbawiają ich oszczędności życia. Tylko w ten weekend troje starszych ludzi straciło ponad 80 tys. złotych. Przestępcy działali metodami „na wypadek” oraz „na policjanta”. Przedstawiając te historie ostrzegamy i apelujemy do seniorów ich bliskich oraz rodzin, aby przekazywać te informacje. Uświadamiając ich o zagrożeniu, możemy pomóc uchronić przed oszustami.

Tylko w ten weekend policjanci z Poznania otrzymali trzy zgłoszenia dotyczące dokonanych oszustw. Niestety w każdym z tych przypadków osoby, przekazały wszystkie swoje oszczędności. Łącznie było to ponad 80 tys. złotych.

Pierwsze zgłoszenie policjanci otrzymali od mieszkanki z gm. Komorniki. Kobieta poinformowała mundurowych, o tym że w godzinach wieczornych odebrała telefon, a w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako policjant i poinformował seniorkę, że jej córka spowodowała wypadek drogowy. Mianowicie, miała potrącić kobietę w ciąży i w związku z tym została zatrzymana. Oszustka w rozmowie kontynuowała, że córka może uniknąć odpowiedzialności za ten czyn, ale konieczne, jest wpłacenie wysokiej kaucji. Przestępca poinstruował kobietę, że pieniądze odbierze adwokat córki i przekaże je policjantom. Zgodnie ze wskazówkami oszustki, kobieta spakowała do reklamówki 21 tysięcy złotych oraz biżuterię o wartości 10 tysięcy złotych i przekazała nieznanemu mężczyźnie, który przyjechał pod jej dom. Kiedy po czasie zadzwoniła do córki, zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję.   

Kolejne zgłoszenie otrzymali policjanci z Lubonia. Modus operandi działania sprawcy był podobny jak w poprzednim przypadku. Do seniora zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i poinformował, że jego zięć spowodował wypadek. Kontynuował rozmowę, o tym, że wjechał  on autem na pasy i potrącił kobietę. Dodał, że jest możliwość, aby uniknął odpowiedzialności karnej, ale konieczne jest przekazanie gotówki. Starszy mężczyzna zawierzył oszustom, po czym przekazał wszystkie swoje oszczędności nieznanemu mężczyźnie który przyszedł do jego domu. Senior tym sposobem stracił 21 tysięcy złotych. Kiedy skontaktował się z zięciem usłyszał, że nie brał on udziału w zdarzeniu drogowym, zorientował się, że został oszukany.

Trzecią informację o przestępstwie otrzymali policjanci z poznańskich Jeżyc. Na komisariacie stawiła się starsza kobieta, która przekazała policjantom, że w miniony piątek, kiedy była w domu zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta CBŚ. Oszust przekazał, że działa nad rozpracowaniem grupy pracowników poczty polskiej zajmującej się wyłudzaniem danych osobowych. W rozmowie kontynuował, że konto bankowe kobiety jest obecnie zagrożone i aby uchronić oszczędności przed utratą, powinna przelać pieniądze na „bezpieczne wskazane konto”. Pokrzywdzona postąpiła zgodnie z jego wskazaniami i w ten sposób straciła ponad 35 tysięcy złotych.         

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

sierż.szt. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony