DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Obchody 20-lecia istnienia poznańskiej Grupy Realizacyjnej

Data publikacji 05.09.2022

2 września w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczystość z okazji XX-lecia istnienia Referatu Interwencyjnego Wydziału Sztab Policji KMP w Poznaniu, czyli poznańskiej „Grupy Realizacyjnej”. W spotkaniu uczestniczyli policjanci, kadra kierownicza poznańskiej jednostki oraz zaproszeni goście. W trakcie wypowiedzi nie zabrakło słów podziękowań, uznania oraz szacunku za trud i wieloletnie zaangażowanie funkcjonariuszy w służbę o szczególnym charakterze.

Na początek trochę historii...

w 2002 roku Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji zainicjował w podległych mu komendach miejskich i powiatowych tworzenie nieetatowych grup realizacyjnych, które miały wspierać Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Pierwsza i największa taka grupa w województwie wielkopolskim, która jednak w odróżnieniu od pozostałych otrzymała status etatowej, została powołana właśnie w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Policjanci z tej grupy świętutaj obecnie swoje 20-lecie istnienia.

Piątkową uroczystość z okazji jubileuszu otworzył gospodarz spotkania insp. Robert Kasprzyk Komendant Miejski Policji w Poznaniu, który w swojej wypowiedzi podkreślił dumę i zadowolenie z działań i osiągnięć policjantów z Referatu Interwencyjnego Wydziału Sztab Policji KMP w Poznaniu. Słowa podziękowania skierował również dla rodzin funkcjonariuszy, za wyrozumiałość i wsparcie ich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu poznańskiego.

W kolejnej części uroczystości z rąk nadinsp. Piotra Mąki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, policjanci otrzymali wyróżnienia, promesy nagrodowe oraz listy okolicznościowe z okazji jubileuszu.

Następnie zostały wręczone odznaczenia – Medal XXX-lecia powstania NSZZ Policjantów, Złota oraz Srebrna Odznaka Honorowa NSZZ Policjantów oraz Medal Krzyża Niepodległości kl. II Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, nadane przez Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego Policji z rąk mł. insp. Andrzeja Szarego – Wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w asyście st. asp. Mateusza Przybyłowskiego i asp. sztab. Grzegorza Żurek.      

W trakcie trwania uroczystości wyróżnienia w postaci Medalu 100-lecia Powstania Policji Państwowej oraz Srebrnego Medalu NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego  otrzymali również zaproszeni goście.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali nadinsp. Piotr Mąka Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Przedstawiciele Miasta i Powiatu Poznańskiego oraz mł. insp. Andrzej Szary Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

W trakcie wypowiedzi z ust zaproszonych gości nie zabrakło słów uznania dla policjantów z Grupy Realizacyjnej za ciężką, często ponadnormatywną służbę oraz życzeń do dalszej realizacji planów zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Przypomnijmy, że policjanci od lat wykonują bardzo wiele zadań szczególnie na rzecz miejscowego Zarządu CBŚP, w samym Poznaniu i innych miejscach województwa. Nierzadko wsopmagają funkcjonarisuzy innych służb np. Celnej, Straży Granicznej, czy Żandarmerii Wojskowej. 

Wspierają działania wykonywane przez SPAP, biorą też udział w akcjach lub operacjach policyjnych na zasadach określonych dla pododdziały zwarte, np. uczestniczą w zabezpieczaniu imprez masowych o podwyższonym stopniu ryzyka, w tym meczy piłkarskich, interweniują, gdy grupy blokersów dają się we znaki mieszkańcom oraz prowadzą inne działania wymagające stosowania specjalnej taktyki, techniki i wyposażenia.

Jak sama nazwa wskazuje, Grupa Realizacyjna to „organizm“ zespołowy, którego funkcjonowanie zależy od wszystkich z jego składu, a nie indywidualnego działania.

Jak sami twierdzą, w akcji liczy się każdy ich ruch, każda sekunda, a wszystko musi być przemyślane. Tylko dobrze wyćwiczone taktyki pozwalają im działać bez pomyłek, z pełnym profesjonalizmem. 

Życzymy im kolejnych udanych lat w policyjnym mundurze.  

Marta Mróz  

 

Powrót na górę strony