DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Reaguj – nie bądź obojętny!

Data publikacji 18.07.2022

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji tylko w czerwcu bieżącego roku na akwenach wodnych w Polsce utonęły 78 osoby. W zeszłym roku podczas trwania całego sezonu letniego były to aż 422 osoby. Najczęściej okolicznościami wypadków utonięcia jest kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność w czasie przebywania nad wodą.

Czas tonięcia osoby, to mniej więcej 3 do 5 minut. Tonący całą swoją energię wykorzystuje wtedy na próby utrzymania głowy nad powierzchnią wody oraz nabranie powietrza. Dlatego też bardzo często mówimy, że  „tonący tonie w ciszy” – nie krzyczy, ponieważ jego wysiłki skierowane są na inny cel. 

Jak pomóc w sposób bezpieczny osobie tonącej?

Przede wszystkim – Reaguj! Nie bądź obojętny na wydarzenia wokół Ciebie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Tonący w panice może próbować gwałtownie chwytać się wszystkiego w zasięgu jego ręki.

- Zaleca się na tyle ile to możliwe, prowadzić akcję ratunkową z brzegu. Można podać poszkodowanemu jakiś przedmiot, którego tonący będzie mógł się chwycić. np. kij, koło, bojkę.

- Jeśli osoba znajduje się dalej od linii brzegowej konieczne jest aby dopłynąć do tonącego. Zabierz ze sobą przedmiot unoszący się na wodzie do asekuracji i bezpiecznego przyholowania do brzegu tonącego.

- Pamiętajmy, aby korzystać tylko ze strzeżonych akwenów wodnych i zawsze w rozsądny sposób. Każdy zbiornik wodny może okazać się niebezpieczny gdy brawura czy alkohol będzie kierowało naszym zachowaniem.

Bezpiecznego wypoczynku!!!

Adrianna Karaszewska-Nowak 

 

Powrót na górę strony