DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Policjanci z Grunwaldu otrzymali nowy elektryczny radiowóz

Data publikacji 14.07.2022

13 lipca br. na terenie Komisariatu Policji Poznań – Grunwald odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do nowego radiowozu, który trafił w ręce policjantów. W pełni elektryczny, nieoznakowany 136 - konny Opel Corsa-e będzie użytkowany przez funkcjonariuszy tej jednostki. W uroczystości udział wzięli: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego nadkom. Violetta Mójta, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu nadkom. Leszek Steinitz oraz Prezes Fundacji Enea – Pan Paweł Majewski.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wzbogacili się o kolejny radiowóz. Całkowicie elektryczny samochód marki Opel Corsa-e, bo o nim mowa, trafił do policjantów z Komisariatu Policji Poznań – Grunwald.

Wczoraj na terenie jednostki odbyło się uroczyste wręczenie kluczyków do nowego samochodu. Ten ekonomiczny pojazd został w całości sfinansowany i przekazany do użytkowania policjantom przez Fundację Enea.

To pierwszy z pięciu radiowozów, jakie zostaną wręczone Policji. Kolejne auta, jak zapowiadają władze Enea, trafią do Wałcza, Tucholi, Gryfina i Strzelna. Pan Paweł Majewski – Prezes Fundacji podkreślił, że bezpieczeństwo i odpowiedzialność to dwie z czterech kluczowych wartości, którymi kierują się w codziennej pracy w Grupie Enea, a wspieranie instytucji zaufania publicznego jest dla nich niezwykle istotne.

Następnie w trakcie uroczystości głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka. Na wstępie szef wielkopolskich policjantów podziękował Prezesowi Grupy Enea za przekazanie samochodu i podkreślił, że nowy pojazd jest dużym wsparciem floty miejscowego komisariatu. Będzie on wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie, którzy dbają o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.       

Nowy sprzęt jest ważny dla funkcjonariuszy pod kątem ich działań, ale również ich skuteczności. Jest to auto ekonomiczne, ekologiczne i elektryczne. Zgodnie z deklaracjami producenta może na jednym pełnym ładowaniu przejechać do 330 kilometrów. Jeździ się nimi bardzo sprawnie, przyspiesza dobrze, a my sprawdzimy to w praktyce.

Codzienną eksploatację nowego nabytku ułatwią ładowarki stacjonarne. Obecnie znajdują się na terenie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Szylinga, jednak docelowo taka stacja ładująca zostanie zamontowana również na terenie Grunwaldu.

Przypomnijmy, że to już piąty w dotychczasowej historii komendy w pełni elektryczny radiowóz. W grudniu ubiegłego roku technicy kryminalistyczni oraz policjanci ze staromiejskiego komisariatu otrzymali 4 oznakowane samochody Kia e-Niro.

Postęp technologiczny w tym ten, który dotyczy floty samochodowej jest nieunikniony. Dlatego elektromobilność powoli trafia również do Policji. Nowe radiowozy są wyposażone w zielone tablice rejestracyjne, które umożliwią im poruszanie się w razie potrzeby buspasami i parkowanie na terenie miasta bez opłat.

Marta Mróz 

Powrót na górę strony