DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Uwaga! Oszuści wciąż działają. Sprawcy podają się za lekarzy

Data publikacji 02.06.2022

Sprawcy nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. Wczoraj w Poznaniu doszło do kolejnych oszustw, których ofiarami były osoby starsze. Pokrzywdzone straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych wierząc, że pomagają bliskim w chorobie. Apelujemy! Każdy kto dzwoni i prosi o pieniądze lub dostęp do konta bankowego to oszust! Bądźmy rozważni i ostrożni wpuszczając nieznajomych do swojego domu.

Wczoraj w Poznaniu doszło do kolejnych oszustw, których ofiarami były osoby starsze. Przedstępcy podając się za lekarzy pod pretekstem podania kosztownej szczepionki chorym, wyłudzili od seniorów kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na poznańskim Grunwaldzie. Do starszej kobiety na stacjonarny numer telefonu zadzwonił mężczyzna, podający się za lekarza. Oszust w rozmowie oświadczył, że bliska jej osoba leży w ciężkim stanie  szpitalu i konieczne jest jej podanie kosztownej szczepionki. 85-latka zawierzyła rozmówcy. Sadząc, że pomaga choremu bratankowi, spakowała 20 tys. złotych i przekazała nieznanej kobiecie, który przyszła do jej domu.

Do drugiego przestępstwa doszło na terenie Nowego Miasta. Sposób działania sprawców był bardzo podobny jak w pierwszym przypadku. Seniorka przekazała oszustom pieniądze na leczenie bliskiej osoby wierząc, że pomaga rodzinie. W ten sposób straciła 10 tys. złotych.    

Funkcjonariusze ponownie apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy podają się za lekarzy, pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada, a nawet policjanta!

Ostrzegamy: każdy kto dzwoni i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Marta Mróz 

Powrót na górę strony