DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Oszustwa na kryptowaluty. Uważaj! Mieszkańcy stracili oszczędności życia

Data publikacji 28.12.2021

Poznańscy policjanci apelują do mieszkańców o rozwagę i ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi osobami. Pomimo licznych apeli, funkcjonariusze otrzymują kolejne zgłoszenia o oszustwach na kryptowaluty. Osoby skuszone szybką i łatwą ofertą zarobku, wciąż padają ofiarami internetowych przestępców. Inwestując w kryptowaluty pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Tylko wczoraj, 27 grudnia br. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu otrzymali dwa zgłoszenia od mieszkańców, którzy utracili swoje oszczędności w wyniku przestępstwa na kryptowaluty.

Pierwsze zgłoszenie otrzymali funkcjonariusze z Komisariatu Policji Poznań – Grunwald. Nieznany sprawca podający się za przedstawiciela firmy finansowej oszukał mężczyznę, nakazując mu zainstalowanie na komputerze platformy do zdalnej obsługi pulpitu i przekazania własnych pieniędzy w celu osiągnięcia dodatkowych zysków. W ten sposób zgłaszający stracił 115 tys. złotych.

 Drugie zgłoszenie trafiło do Komisariatu Policji na poznańskiej Północy. W tym przypadku mężczyzna skontaktował się z pokrzywdzonym pod pozorem inwestycji pieniędzy w kryptowaluty, a następnie dokonał wypłaty 15 tys. złotych z jego konta bankowego.   

Schemat działania oszustów w takich przypadkach często jest bardzo podobny. Tak było i w tym przypadku. Do pokrzywdzonych osób zadzwonił telefon, gdzie osoba po drugiej stronie przedstawiała się jako tzw. doradca kryptowalutowy. Oferowała ona swoją pomoc przy wypłacie środków z kryptowalut na konto osobiste. Prowadząc rozmowę zachęcała oszukane osoby do zainstalowania dodatkowego oprogramowania na swoich osobistych komputerach. W tym momencie oszuści otrzymywali dostęp do pulpitu osoby, która niczego nieświadoma, traciła wszystkie oszczędności zgromadzone na swoim koncie. Kiedy ofiary orientowały się, że zostały oszukane, niestety było już za późno.

Wiele osób skuszonych szybkim zarobkiem dużych pieniędzy, zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

  • Unikaj podawania swoich prywatnych danych, które służą nam do logowania się w Internecie
  • Nie  przesyłaj skanów swojego dowodu osobistego obcym osobom. Może on zostać wykorzystany w celu dokonania kolejnych oszustw
  • Nie wyrażaj zgody na instalowanie dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Poprzez takie aplikacje oszuści mają łatwy dostęp do naszego pulpitu, a tym samym do dysponowania naszymi pieniędzmi.

Jeżeli na swój telefon dostaniemy powiadomienie dotyczące potwierdzenia przelewu, którego nie wykonujemy, nie reagujmy. Pamiętajmy, że przez działania oszustów w jednej, krótkiej chwili, możemy stracić wszystkie oszczędności całego życia.

Marta Mróz 

 

Film 308-306028.mp4

Pobierz plik 308-306028.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.43 MB)