Poznań – Bezpieczne Święta - DZIAŁANIA POLICJI - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

DZIAŁANIA POLICJI

Poznań – Bezpieczne Święta

Data publikacji 21.12.2021

Okres przedświąteczny jest czasem wyjątkowym, ale wiąże się ze wzmożoną pracą dla funkcjonariuszy dbających o nasze bezpieczeństwo. Wzmożony ruch związany z zakupami jest idealną okazją dla oszustów, dlatego zwracajmy uwagę na nasze mienie.

21 grudnia br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przeprowadzili działania prewencyjne na Rynku Jeżyckim zwracając uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Każdy z nas powinien być ostrożny w miejscach zatłoczonych, w szczególności w centrach handlowych, pubach, w autobusach miejskich, na przystankach czy świątecznych jarmarkach, które najczęściej wykorzystywane są do popełniania przestępstw przeciwko mieniu. Zazwyczaj wykorzystywana jest chwila nieuwagi, niezabezpieczone torebki i kieszenie, przez co szybko można stać się ofiarą przestępców. Należy także uważać na tzw. „okazjonalne zakupy”. Kupując coś od ulicznego sprzedawcy zastanówmy się, dlaczego towar ma znacznie niższą cenę niż ten w sklepie, czy jest to towar gorszej jakości lub pochodzi z przestępstwa.

Zwróćmy także uwagę na bezpieczeństwo w środkach komunikacji publicznej, pamiętając o:

• zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie występuje duży tłok,

• ostrożności przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu,

• w czasie podróży niepozostawianiu bagażu bez opieki,

• unikaniu w pociągu pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza w Tobie obawy.

Prowadzone działania były równocześnie okazją do zwrócenia się z apelem do osób starszych, przypominając zasady bezpieczeństwa celem uniknięcia oszustwa. Za pomocą przygotowanych broszur informacyjnych zwrócono uwagę na najczęściej występujące formy oszustwa
m.in. na wnuczka i na policjanta. Jednocześnie policjanci zwracali uwagę na prawidłowe zabezpieczenie domu/mieszkania podczas wyjazdu świątecznego, tak aby nie stać się ofiarą kradzieży z włamaniem.

Pamiętajmy, aby dbać o swoje bezpieczeństwo i swoim zachowaniem nie stwarzać okazji dla oszusta.

  • Poznań-Bezpieczne Święta
  • Poznań – Bezpieczne Święta
  • Poznań – Bezpieczne Święta
  • Poznań – Bezpieczne Święta