DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Jak nie dać się oszukać w sieci - czyli poznańska Policja radzi i ostrzega

Data publikacji 12.07.2021

W ostatnim czasie poznańscy policjanci coraz częściej otrzymują informacje o oszustwach internetowych dokonywanych głównie dwoma metodami. Pierwsza z nich polega na wyłudzaniu pieniędzy poprzez powszechne komunikatory społecznościowe i portale aukcyjne, druga wiąże się z zainstalowaniem oprogramowania do zdalnej obsługi komputera, dzięki któremu dajemy przestępcy dostęp do naszych danych i kont bankowych. Przeczytajcie uważnie te informacje, aby nie stać się ofiarą oszusta.

Ktoś wysłał Tobie e-mail, skontaktował się przez komunikator społecznościowy lub telefonicznie poinformował, że oferuje Tobie szybki zysk, za dobrze ulokowane pieniądze lub inwestycję finansową dzięki której się wzbogacisz? Koniecznie przeczytaj, jak działają oszuści internetowi i jak wyłudzają pieniądze za pomocą oprogramowania do zdalnej pracy na komputerze lub na portalach aukcyjnych za pośrednictwem komunikatorów społecznych. Zapoznaj się i ostrzeż swoich bliskich!

Jak dochodzi do oszustwa związanego z instalowaniem oprogramowania do zdalnej pracy?

Oszust kontaktuje się z nami przez komunikator, telefon lub e-mail przedstawiając korzystną ofertę sprzedaży produktu lub zainwestowania pięniędzy, które w krótkim czasie będą skutkowały dużym zyskiem.
Często, kiedy ofiara zostanie namówiona do skorzystania z atrakcyjnej oferty finansowej, pojawiają się "problemy techniczne", a żeby je usunąć potrzeba jest pomoc, (którą oszust oferuje) z wykorzystaniem programu do zdalnej obsługi komputera.  
Zamiast usunięcia problemu i pomocy w zabezpieczeniu konta przed kradzieżą z niego pieniędzy, ofiara zostaje bez obiecanego zysku z inwestycji, środków do życia, często z dużym kredytem.  
Wszystko to, odbywa się na "naszych oczach". Kiedy orientujemy się, że zostaliśmy oszukani, a  osoba po drugiej stronie ekranu nie była tym, za kogo się podawała, naszych pieniędzy nie ma już na koncie.    

Jak dochodzi do oszustwa poprzez transakcje na portalach aukcyjnych i kontakt przez komunikatory społecznościowe?

Sprzedajesz przedmiot. Wystawiasz ogłoszenie na portalu aukcyjnym. Znajduje się kupiec.
Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje z Tobą rozmowę. Dopytuje, czy oferta jest wciąż aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce wzbudzić tym samym Twoje zaufanie.
Po krótkiej wymianie zdań, przestępca deklaruje chęć kupna przedmiotu, nalega jednak by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym.
Oszust udziela wskazówek, w jaki sposób to zrobić. Proponuje natychmiastową wpłatę środków, a następnie przesyła Tobie instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności. Uważaj! LINK MOŻE BYĆ FAŁSZYWY. Klikając trafiasz na stronę łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Koniecznie zwróć uwagę na szczegóły w adresie. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty płatniczej (m.in. numeru karty, ważności oraz kodu CVV) oraz kodu 3D Secure. Jeśli to wypełnisz oszust ma już wszystko, żeby cię okraść.

Robisz to w przekonaniu, że potwierdzasz odbiór zapłaty, tymczasem zatwierdzasz nieautoryzowaną transakcję swoich środków. Przestępca cały czas przekonuje cię, że wszystko co zatwierdzasz jest potrzebne, abyś otrzymał pieniądze za towar. Jednak jest to oszustwo. Złodziej płaci twoją karta za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Wpisanie kodu autoryzacyjnego do przesłanego przez oszusta formularza może oznaczać, że np. autoryzujesz dodanie Twojej karty apliacji. W tym momencie oszust Cię okrada. Zapłaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaci nią gotówkę w bankomacie.

Jak uniknąć oszustwa?

Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
Gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem przez inne wsakzane przez kupującego komunikatory.
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić jeśli jesteś ofiarą oszusta?

Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
Poinformuj o tym zdarzeniu Policję.

Marta Mróz 

Ilustracje / źródło OLX