DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Nie daj się oszukać metodą na "legendę"

Data publikacji 09.07.2021

Poznańska Policja, tylko wczoraj otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące oszustw na „legendę”. Osoby podające się za pracowników wodociągów, pod pretekstem awarii instalacji weszły do mieszkań seniorów w rejonie Grunwaldu i zabrały łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi osobami.

Poznańscy policjanci apelują do osób starszych oraz ich bliskich i rodzin o rozwagę i rozsądek w kontaktach z obcymi osobami, które wpuszczamy do swoich mieszkań. Tylko wczoraj funkcjonariusze odnotowali dwa przypadki oszustw na tzw. „pracownika wodociągów”, w wyniku których seniorzy stracili mnóstwo oszczędności.

Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w godzinach porannych rejonie poznańskiego Grunwaldu. Tam, około godziny 10.00 do drzwi mieszkania seniorki zapukała kobieta, która była w towarzystwie starszego mężczyzny. Obydwoje poinformowali 82-latkę o tym, że w budynku jest awaria wody, a oni są pracownikami wodociągów, których zadaniem jest sprawdzenie szczelności instalacji.

Po chwili poprosili starszą kobietę o to, aby poszła do łazienki i odkręciła wodę, a w tym czasie sami sprawdzą, czy nie ma nigdzie przecieku. Niczego nieświadoma starsza kobieta, spełniła ich prośbę. Po kilkunastu minutach para wyszła z mieszkania, a kobieta zauważyła otwarte szafki i brak gotówki w kwocie kilku tysięcy złotych.

Drugie zgłoszenie trafiło do poznańskich policjantów z rejonu ulicy Jawornickiej w Poznaniu. Tam sposób postępowania oszustów był podobny. Do mieszkania starszego małżeństwa przyszła kobieta, która również oświadczyła, że jest pracownikiem wodociągów i poinformowała małżeństwo, że w budynku jest awaria i konieczność wymiany instalacji.

Wcześniej jednak należy sprawdzić jej szczelność. Po chwili dołączyła do niej druga kobieta, która oświadczyła, że jest kierownikiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Obydwie weszły do mieszkania i kilkadziesiąt minut sprawdzały szczelność instalacji. Kiedy wyszły, starszy mężczyzna zauważył w pokoju otwarte drzwi od szafy i brakujące kilkadziesiąt tysięcy złotych.         

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami „na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Marta Mróz