DZIAŁANIA POLICJI

Tarnowo Podgórne – Pościg zakończony zatrzymaniem poszukiwanego

Policjanci z Tarnowa Podgórnego zatrzymali kierującego, który wcześniej nie reagował na sygnały wydawane przez mundurowych i zaczął uciekać. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem środków odrzucających, nie miał uprawnień i był poszukiwany przez trzy instytucje m.in. do odbycia kar za wcześniejsze przestępstwa.

20 maja br. dwaj policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym pełnili nocną służbę w rejonie Lusowa. W pewnym momencie na ulicy Nowej zauważyli kierującego pojazdem marki Volksawagen. Z uwagi na to, że jest to marka pojazdów, która często pada łupem złodziei, policjanci postanowili go sprawdzić.   

Przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mężczyźnie sygnał do zatrzymania się. Kierowca widząc to początkowo zwolnił i stanął w zatoczce autobusowej, lecz kiedy policjanci wyszli z radiowozu, gwałtownie ruszył dalej. 

Mundurowi bez chwili wahania ruszyli za nim w pościg. Sytuacja była bardzo dynamiczna. Kierowca nie reagował na sygnały policjantów. Dodatkowo jadąc z nadmierną prędkością kilkukrotnie złamał przepisy ruchu drogowego. 

Funkcjonariusze próbowali zatrzymać kierowcę, lecz ten jechał całą szerokością drogi i stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W pewnym momencie w miejscowości Dąbrowa, policjanci szybko ocenili sytuację pod kątem bezpieczeństwa i wymusili na mężczyźnie zatrzymanie. Okazało się, że kierowca jechał z 16-letnim pasażerem. 

Po chwili na miejsce przyjechali inni policjanci z Tarnowa Podgórnego oraz z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W trakcie przeprowadzonej kontroli kierujący Passatem podał policjantom nieprawdziwe dane. 

Kiedy mundurowi ustalili tożsamość zatrzymanego i sprawdzili go w policyjnych systemach, okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień, ponieważ dwa lata wcześniej zostały mu cofnięte. Dodatkowo kierował pod wpływem środków odurzających. 

Ponadto 42-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Szamotułach oraz Sąd Rejonowy i Prokuraturę w Obornikach m.in. do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa. 

 

Marta Mróz