DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Czujność i spryt seniorki pomogły policjantom zatrzymać oszustkę

Data publikacji 24.05.2021

Poznańscy kryminalni zatrzymali kobietę, która usiłowała oszukać seniorkę. Jednak świadomość metod działania przestępców, spryt i czujność 71-latki pomogły mundurowym w zatrzymaniu sprawczyni. Dodatkowo okazało się, że 35-latka jest poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania.

13 kwietnia br. poznańscy kryminalni otrzymali wezwanie do banku w rejonie poznańskiego Grunwaldu. Do mundurowych zadzwoniła pracownica placówki finansowej, która oświadczyła, że jest u nich starsza kobieta, która, jak sama sądzi prawdopodobnie ktoś chce ją oszukać metodą „na policjanta”.

Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Tam okazało się, że seniorka jest w stałym kontakcie telefonicznym z przestępcą, który kazał jej wypłacić oszczędności i przekazać do policyjnego depozytu, pod pretekstem rozpracowywania groźnej grupy przestępczej oszukującej starsze osoby.

71-latka od początku rozmowy z mężczyzną była świadoma, że ma do czynienia z oszustem więc postanowiła pomóc w ujęciu sprawców. Poszła do banku, dyskretnie poinformowała pracowników, o całej tej sytuacji, a ci wezwali na miejsce funkcjonariuszy. W tym czasie seniorka była cały czas na połączeniu telefonicznym z oszustem, więc postanowiła zawinąć słuchawkę w beret i poczekać na przyjazd policjantów.

Po kilkunastu minutach na miejsce przyjechali specjaliści w zakresie rozpracowywania działających w ten sposób przestępców. Spokojnie i dyskretnie przekazali seniorce zasady, jak ma dalej postępować, zapewniając jej bezpieczeństwo. Starsza kobieta zabrała z banku kopertę, a w niej zamiast gotówki specjalnie przygotowany pakiet i wyszła z placówki. Następnie poszła do miejsca wskazanego w rozmowie telefonicznej przez oszustwa, gdzie zostawiła przesyłkę pod drzewem, po czym odeszła w stronę domu. Po chwili po paczkę przyszła kobieta, która po krótkim pościgu została zatrzymana przez kryminalnych na gorącym uczynku.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że dodatkowo była ona poszukiwana przez stronę niemiecką Europejskim Nakazem Aresztowania za wcześniejsze przestępstwa o podobnym charakterze.

35-latka usłyszał zarzut usiłowania oszustwa, a decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Grozi jej do 8 lat więzienia. Policjanci zaznaczają, że to nie koniec sprawy. Kryminalni ustalają pozostałe osoby, które miały związek z tą sprawą.

Marta Mróz