DZIAŁANIA POLICJI

Grunwald – Sukcesy policyjnych poszukiwaczy

Data publikacji 26.11.2024

Sprawy poszukiwawcze nie należą do tych spektakularnych. To działanie często w cieniu. Wymagające jednak pełnego zaangażowania policjantów. Ustalenie miejsc ukrywania się podejrzanych o dokonanie przestępstw lub osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości to ich chleb powszedni. Jeszcze więcej czasu i sił wymagają sprawy zaginięć. Warto wspomnieć o policjantach – poszukiwaczach, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Wyróżniającymi się na tym polu są policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań Grunwald.

Koledzy z jednostki mówią na nich - „POSZUKI”. Każdego dnia zajmują się ludzkimi dramatami i dają nadzieję rodzinom zaginionych. Przede wszystkim są bardzo skuteczni. Dzięki pracy operacyjnej i zdobywaniu informacji o miejscach ukrywania się przestępców funkcjonariusze Ci niemal codziennie zatrzymują osoby poszukiwane. 

W strukturach Wydziału Kryminalnego wspomnianej jednostki funkcjonuje Zespół do Spraw Poszukiwań, Zaginięć i Identyfikacji Osób.

Policjanci, którzy na co dzień pełnią w nim służbę, wykonują zadania związane z zatrzymywaniem osób, które ukrywają się przed organami ścigania. Poszukiwane są m.in. na podstawie listów gończych. Mundurowi poszukują również osoby zaginione, w tym nieletnie, oraz wszystkie te które z różnych przyczyn życiowych i osobistych zniknęły ze swojego dotychczasowego życia.

Do policjantów z Grunwaldu każdego dnia wpływają kolejne nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których wszczynają poszukiwania. Ich celem jest znalezienie miejsca pobytu tych osób, a następnie ich zatrzymanie. Powód ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości może być tylko jeden, chęć uniknięcia kary i pozostania jak najdłużej na wolności.

Stróże prawa z tej komórki mają się czym pochwalić. Rok 2024 jeszcze nie upłynął, a Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań - Grunwald ma na swoim koncie już 106 zatrzymanych przestępców ściganych na podstawie listów gończych wydanych przez sądy. Jest to najlepszy wynik wśród wszystkich komórek zajmujących się tą tematyką nie tylko w Poznaniu, ale i w całym województwie wielkopolskim.

Ci sami policjanci przyczynili się także do zakończenia tylko w tym roku 324 spraw poszukiwawczych prowadzonych na podstawie wydanych zarządzeń. Brali  także czynny udział w 40 zgłoszonych poszukiwaniach osób zaginionych i nieletnich, a także odegrali wiodącą rolę w 30 przypadkach działań ratowniczych.

Śledczy w trakcie działań operacyjnych prowadzą również sprawy, które kończą się zatrzymaniami na terenie całej Polski. W ostatnim roku zatrzymywali poszukiwanych listami gończymi  między innymi w Płocku oraz w Łodzi. W ostatnim czasie w ręce poszukiwaczy z Grunwaldu wpadł  ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości od półtora roku 58-latek. Wydane za nim były aż trzy listy gończe. Mężczyzna próbował uniknąć kary za kradzieże, oszustwa i przywłaszczenie. Na ponad dwa lata trafił za kratki.

Bez wątpienia  skuteczność Zespołu do Spraw Poszukiwań, Zaginięć i Identyfikacji Osób   wynika z dużego zaangażowania  służących w nim policjantów. Jest to  młody i zgrany  zespół, którego podejście do służby, ambicja i determinacja sprawiają, że nawet najbardziej zawiłe i rozbudowane sprawy poszukiwawcze  kończą się sukcesem.

mł.asp. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony