DZIAŁANIA POLICJI

Robi się coraz chłodniej, zwróć uwagę na osoby w kryzysie bezdomności

Data publikacji 02.12.2024

Nastał czas, gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, wymagających pomocy, ale również dla osób samotnych, starszych i nieporadnych. Apelujemy do wszystkich, aby w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych i zauważenia realnego zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia informować służby, telefonując na numer 112.

W okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują pustostany, ogródki działkowe, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, czyli wszystkie miejsca, w których osoby bezdomne i potrzebujące próbują schronić się przed zimnem. W związku z obniżającymi się temperaturami monitorujemy sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Oferujemy przy tym pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, proponując przy tym pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek i ciepłe ubranie.  

Chcemy podkreślić, że często dzięki empatii „zwykłych” przechodniów udaje się zapobiec tragedii. Otrzymanie od mieszkańców informacji o wychłodzonych osobach pozwala nam w porę udzielić im pomocy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie lub zamarznięcie. Taka reakcja może uratować czyjeś życie. Oprócz wykonania telefonu na numer alarmowy 112, w każdym przypadku, gdy nie wymaga to pilnej interwencji, można nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa („osoba bezdomna wymagająca pomocy”)-zajmuje to tylko chwilę.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne. Mogą być one szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zwróćmy także uwagę na osoby leżące na przystankach, ławkach, zwłaszcza te, będące pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy człowiek zdecydowanie szybciej traci ciepło. Informujmy służby o takich przypadkach, nie bądźmy obojętni. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nasze zainteresowanie może przyczynić się do uratowania komuś życia.

Powrót na górę strony