DZIAŁANIA POLICJI

KMP Poznań – Tylko jednego dnia policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Rekordzistką okazała się 39-latka, która uderzyła w trakcie jazdy w słup. Miała 2 promile

Data publikacji 04.07.2024

Poznańscy policjanci zatrzymali jednego dnia aż trzech nietrzeźwych kierujących. Rekordzistką okazała się 39-latka, która nie tylko kierowała samochodem mając w organizmie 2 promile alkoholu, ale doprowadziła także do zdarzenia drogowego. Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, orzeczenie przepadku pojazdu lub jego równowartości, a także wysoką grzywnę.

Nietrzeźwy kierowca to potencjalny sprawca niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Niestety, miniona środa pokazała, że niektórych kierowców zupełnie nie obchodzi bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Tylko 3 lipca br. na drogach miasta Poznania i powiatu poznańskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących.

Na szczególne "wyróżnienie" w naszym komunikacie zasłużyła 39-letnia kierująca samochodem osobowym marki Volvo. Jadąc ulicą Dolna Wilda w kierunku autostrady A-2 straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w betonową lampę oświetleniową. Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia przeprowadzili badanie alkomatem, które wykazało  dwa promile alkoholu w organizmie kierującej. Jej nieodpowiedzialna podróż wówczas się zakończyła. Policjanci zatrzymali 39- latce uprawnienia do kierowania pojazdami. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi jej teraz kara do 3 lat więzienia, orzeczenie przepadku pojazdu lub jego równowartości, a także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Odpowie także za spowodowanie kolizji drogowej. W wyniku tego zdarzenia nikt na szczęście nie ucierpiał.

Kolejnego pijanego kierowcę również zatrzymali policjanci poznańskiej drogówki. Kierujący pojazdem osobowym marki MG poruszał się autostradą A2 w kierunku Poznania. W trakcie kontroli mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Badanie wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie 36-latka. Mężczyzna przyznał policjantom, że pojazd, którym się poruszał zakupił dziś i właśnie wraca nim do domu. Samochód odholowano na policyjny parking.  Mężczyzna odpowie za jazdę po pijaku.

Tego samego dnia  około godz. 14.00 na ul. Mogileńskiej w Poznaniu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę citroena. 67-letni mężczyzna  wsiadł za kierownicę mając ponad promil alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Poznania odpowie teraz przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. Od początku tego roku na terenie miasta i powiatu poznańskiego doszło do 15 wypadków, których sprawcami były osoby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Policjanci apelują i przypominają, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację.

Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Nie bądźmy obojętni gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza wsiąść za kierownicę. Poinformujmy policję, gdy widzimy podejrzany sposób jazdy kierowcy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze!

Powrót na górę strony