DZIAŁANIA POLICJI

Rozpoczęcie wakacji - na co uważać?

Rozpoczynają się wakacje – czas wypoczynku, podróży i relaksu. Dla policjantów to czas mobilizacji i zwiększonej troski o bezpieczeństwo wypoczywających. Każdego dnia mundurowi dokładają wszelkich starań by mieszkańcy miasta Poznania i powiatu poznańskiego oraz przybyli do nas turyści czyli się bezpiecznie. Niestety każdego roku odnotowujemy zdarzenia, które stanowią realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i stanowią smutną rzeczywistość wakacji. Aby skutecznie zapobiegać tego typu zdarzeniom jak co roku apelujemy o rozwagę, aby letni czas upłynął bez przykrych incydentów.

W okresie letnim funkcjonariusze przeprowadzają szereg akcji w ramach działań profilaktycznych. Kontrolują tereny wodne i przywodne. Więcej policjantów pojawia się w rejonach atrakcyjnych turystycznie, a także miejscach takich jak m.in. deptaki, skwery, parki miejskie, bulwary. Jesteśmy także w miejscach organizacji kolonii i innych zorganizowanych form wypoczynku.  Jak co roku funkcjonariusze prowadzą działania informacyjno - edukacyjne i profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Dzień rozpoczęcia wakacji to idealny czas, aby przypomnieć sobie elementarne zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu – osłabia on nasze zdolności motoryczne i zdolność oceny sytuacji. Korzystajmy z wyznaczonych kąpielisk, pływajmy tylko w miejscach nadzorowanych przez ratowników. Nigdy nie skaczmy „na główkę” szczególnie w nieznanych miejscach, gdzie dno może być płytkie lub kamieniste. Nigdy nie zostawiajmy nad wodą dzieci bez nadzoru– chwila nieuwagi może kosztować życie.

Chcemy również zwrócić waszą uwagę na zapewnienie w czasie wakacyjnym sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się. Policjanci szczególnie uważnie przyglądają się respektowaniu przepisów w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego pojazdów.

Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu. Zwróćmy szczególną uwagę na działanie świateł, sprawność układu hamulcowego, ciśnienie w oponach. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, dostosowaniu prędkości do panujących warunków oraz zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Nigdy nie prowadźmy pojazdu po spożyciu alkoholu. Przed długą podróżą zadbajmy o właściwy wypoczynek, a w trakcie drogi róbmy regularne przerwy – najlepiej co dwie godziny zatrzymać się na krótki odpoczynek.

Okres wakacji to także czas, kiedy nasze mieszkania i domy są w szczególny sposób narażone na włamania. Zróbmy wszystko, aby nasz majątek nie stał się łatwym łupem złodzieja. Przed wyjazdem sprawdźmy czy drzwi i okna są szczelnie zamknięte, czy wszystkie wejścia są zabezpieczone. Poinformujmy zaufanych sąsiadów o planowanym wyjeździe – poprośmy o regularne opróżnianie skrzynki pocztowej i zwrócenie uwagi na podejrzane osoby pojawiające się w okolicy. Nie afiszujmy się z wyjazdem w mediach społecznościowych – nie informujmy publicznie o swoich planach urlopowych. Poczekajmy z publikacją zdjęć z wakacyjnych wojaży do naszego powrotu.

Szczególną troską otoczmy w tym czasie dzieci i młodzież, która mając dużo wolnego czasu narażona jest na różne pokusy i liczne niebezpieczeństwa.

Zróbmy wszystko co w naszej mocy, by wakacje upłynęły nam nie tylko miło, ale przede wszystkim bezpiecznie !

sierż. sztab. Anna Klój

Powrót na górę strony