DZIAŁANIA POLICJI

SENIORZY WCIĄŻ POZOSTAJĄ W ZAINTERESOWANIU OSZUSTÓW!

Data publikacji 11.04.2024

Niestety, mimo szeroko zakrojonych działań mundurowych i wielu kampanii społecznych uczulających na tego typu procedery, seniorzy cały czas pozostają na celowniku oszustów. Policjanci z poznańskiej komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta, pracownika poczty czy banku nie przekazywali żadnych pieniędzy. Nieuczciwe osoby bazują na dobroczynności i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Działając bezwzględnie, zabierają osobom starszym wszystkie oszczędności życia. Tylko wczoraj 82-letni mieszkaniec Kórnika stracił w ten sposób 60tys. złotych.

Wczoraj, 10.04.br. 82-letni mieszkaniec gminy Kórnik padł ofiarą przestępców działających metodą „na policjanta” . W tym, jak i w wielu innych przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Starszy mężczyzna otrzymał telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał mu informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom z Poczty Polskiej. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei ma postąpić zgodnie z jego instrukcją. Senior spakował wszystkie oszczędności swojego życia i pozostawił przy koszu na śmieci we wskazanym przez kryminalistów miejscu. Tym sposobem mężczyzna stracił pieniądze w kwocie 60tys. złotych.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, pracowników poczty, banku, adwokatów czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie dzwoni z informacją o prowadzonej akcji oraz nigdy nie prosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, co do danych osoby dzwoniącej czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje do służb, konsultujmy z rodziną. Nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Zwracamy się także z apelem do osób młodych!

Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich obca osoba. Zwróćmy uwagę na zagrożenie również osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

sierż.sztab. Łukasz Paterski

  • źródło: katowice.eu
Powrót na górę strony