DZIAŁANIA POLICJI

KMP Poznań - Prezentacja zmodernizowanego pojazdu DAF i pokaz umiejętności policyjnych jeźdźców!

Data publikacji 22.05.2023

Może transportować jednocześnie sześć koni oraz zapewnić bezpieczną podróż sześciu policjantom. Ciężarówka DAF bo o niej mowa to pojazd, który po modernizacji wrócił w użytkowanie do policjantów z Ogniwa Konnego KMP w Poznaniu. Przy okazji wizyty na terenie stajni w Żydowie odbyła się prezentacja samochodu oraz pokaz umiejętności policyjnych jeźdźców i ich koni, którzy w ubiegłym miesiącu wzorowo zdali kolejną atestację. W spotkaniu udział wzięli Komendant Miejski Policji w Poznaniu insp. Robert Kasprzyk wraz ze swoim zastępcą podinsp. Leszkiem Steinitz oraz Starosta Poznański p. Jan Grabkowski.

22 maja br. na terenie stajni w Żydowie odbyła się prezentacja pojazdu DAF – tzw. koniowozu, który po modernizacji wrócił w użytkowanie poznańskich policjantów. Koszty naprawy i unowocześnienia pojazdu w wysokości blisko 200 tys. złotych zostały w całości sfinansowane z budżetu Starostwa Poznańskiego. Remont samochodu zajął około cztery miesiące i obejmował w swoim zakresie m.in. renowacje i odnowienie przedziału dla przewozu koni, przedziału socjalnego dla policjantów oraz malowanie nadwozia i nowe oklejenie pojazdu.

Wizyta gości była doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności policyjnych jeźdźców, którzy w ubiegłym miesiącu zdali egzamin i zdobyli wyższe stopnie atestacyjne.

Poznańskie Ogniwo Konne w Wydziale Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 23 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 9 jeźdźców, jeden kandydat na jeźdźca oraz 14 wierzchowców (jeden koń jest na zwolnieniu lekarskim), którzy  pod czujnym okiem instruktorów każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju.

Swoją służbę pełnią przez cały rok. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening całodniowy. Szkolenia są przede wszystkim próbą umiejętności przed prawdziwym „sprawdzianem” czyli atestacją koni, która odbywa się raz w roku. Ostatnia miała miejsce 25 i 26 kwietnia br. 

Atestacja to nic innego, jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Egzamin sprawdza konie oraz jeźdźców w zakresie I i II stopnia atestu. Stopień II oznacza gotowość do służby w miejscach mocno zatłoczonych, takich jak np. imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.

Policjanci pracując na co dzień z końmi, biorą udział w różnego rodzaju zabezpieczeniach imprez masowych, sportowych, kulturowych, czy zgromadzeniach. Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol. Dzięki temu może szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie.  Policjanci na koniach z powodzeniem patrolują również tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów. W Poznaniu najczęściej można ich spotkać na Cytadeli, Malcie, w parkach miejskich, nad Wartą i w okolicach podmiejskich jezior.

Przygotowanie do pełnienia służby oraz przejazd we wskazane miejsce to dla poznańskich koniarzy nie lada wyzwanie. Choć jak sami przyznają od niedawna odbywa się to dużo sprawniej. Wszystko za sprawą „nowego” koniowozu.  

W ubiegłym miesiącu policjanci otrzymali zmodernizowany pojazd. Chodzi o samochód ciężarowy marki DAF.

Może on transportować jednocześnie sześć koni oraz jest wyposażony do przewozu sześciu osób. Zapewnia on policjantom pewny transport i komfortową podróż koni.

Świetnie sprawdza się w przypadku wyjazdu na zabezpieczenie imprezy masowej, gdzie jednym pojazdem może podróżować bezpiecznie większa ilość osób. Auto jest dostosowane nie tylko do potrzeb zwierząt, które mają w trakcie transportu komfortowe warunki, ale również wyposażony w zaplecze akcesoriów oraz zaplecze socjalne, które jest bardzo przydatne przy pełnieniu wielogodzinnych służb w trakcie zabezpieczeń.

Powrót na górę strony