DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Poznaj przestępcze metody działania oszustów i nie daj się nabrać

Data publikacji 20.03.2023

Wczoraj poznańska Policja otrzymała trzy zgłoszenia dotyczące oszustw na „legendę”. Mieszkańcy powiatu poznańskiego stracili łącznie ponad 520 tys. złotych. Niestety sprawcy wciąż szukają nowych sposobów, aby wyłudzić pieniądze nie tylko od osób starszych. Ich ofiarami padają coraz to młodsze osoby. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi osobami oraz weryfikowanie informacji przekazanych przez rozmówców, szczególnie w przypadku transakcji realizowanych przez Internet.

Poznańscy policjanci apelują nie tylko do osób starszych o rozwagę i rozsądek w kontaktach z obcymi osobami. Wczoraj funkcjonariusze otrzymali trzy zgłoszenia od mieszkańców powiatu poznańskiego o dokonanych oszustwach. Pokrzywdzeni stracili łą0cznie ponad 520 tys. złotych.

Pierwsze zgłoszenie otrzymali policjanci z Komisariatu Policji w Mosinie. Tam, 39-latek zawierzył oszustom, którzy, przedstawili się jako osoby dokonujące obrotu finansowego na giełdzie kryptowalut i stracił w ten sposób 370 tysięcy złotych. Oszuści przekonali mężczyznę tym, że zaoferowali swoją pomoc w pomnożeniu zainwestowanej kwoty i uzyskaniu szybkiego, sporego zysku z inwestycji.

Kolejne zgłoszenie otrzymali policjanci z Komisariatu Policji w Dopiewie. W godzinach wieczornych oszust skontaktował się z mężczyzną za pośrednictwem portalu społecznościowego. Poinformował, że jest zainteresowany zakupem rzeczy, która została wystawiona do sprzedaży. Po krótkiej rozmowie, oszust wysłał sprzedającemu link do platformy symulującej działanie jednego z powszechnie znanych operatorów sieci paczkomatów. Następnie po zalogowaniu na konto i wprowadzeniu danych, pokrzywdzony utracił 36 tysięcy złotych.       

Ostatnia informacja na temat dokonanego przestępstwa została przekazana policjantom z Pobiedzisk. W tym przypadku mężczyzna powiadomił policjantów o tym, że został oszukany przez osobę, która zainteresowała się zakupem odzieży wystawionej przez niego na portalu aukcyjnym. Po nawiąznaiu kontaktu, mężczyzna otrzymał link sugerujący finalizację płatności. Po wprowadzeniu danych, oszust uzyskał kontakt do jego konta bankowego i zaciągnął pożyczkę na jego dane na kwotę ponad 43 tysięcy złotych.

Jak uniknąć takiego oszustwa?

  • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z Vinted, OLX
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik Vinted, OLX
  • zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust „na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Marta Mróz

Powrót na górę strony