DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 13.03.2023

Policjanci z poznańskiej komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta nie przekazywali żadnych pieniędzy. Nieuczciwe osoby bazują na dobroczynności i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Działając bezwzględnie zabierają osobom starszym wszystkie oszczędności życia.

Tylko w zeszłym tygodniu 86-letnia mieszkanka poznańskiego Nowego Miasta padła ofiarą oszusta działającego metodą „na policjanta” . W tym, jak i w wielu innych przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Starsza kobieta otrzymała telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał jej informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei ma postąpić zgodnie z jego instrukcją. Seniorka spakowała wszystkie oszczędności oraz posiadaną biżuterię do reklamówki i wyrzuciła przez okno. Tym sposobem kobieta straciła pieniądze i kosztowności o łącznej wartości 40 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu apelują „Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!” W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. Nasuwa się pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się!

Należy pamiętać, że oszuści posiadają umiejętności manipulacji i wywierania wpływu emocjonalnego na drugiego człowieka. Dlatego, jeżeli ktokolwiek usłyszy w słuchawce telefonu osobę podającą się za policjanta, hydraulika, pracownika gazowni, czy sprzedawcę oferującego odkażanie mieszkań z powodu Covid 19, nie należy ulegać emocjom. Zawsze możemy się rozłączyć po to, aby zweryfikować nawiązany kontakt lub zadzwonić do kogoś bliskiego i poradzić się w tej sytuacji.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

 

sierż.szt. Łukasz Paterski

Powrót na górę strony