Poznań - Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Wielkopolsce
„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która rusza dzisiaj we wszystkich jednostkach Policji w kraju. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. O 12.00 w holu głównym PKP w Poznaniu kampanię rozpoczęli wielkopolscy policjanci. Będziemy działać w całym województwie.
Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.
Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
W holu głównym PKP w Poznaniu byli obecni: Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wojewódzki Inspektor Sanitarny gen. Andrzej Trybusz, oraz przedstawiciele PKP S.A. i Spółki Koleje Wielkopolskie.
Podczas dzisiejszych działań profilaktycznych obecni byli uczniowie poznańskich szkół. Uczestniczyli oni w specjalnej lekcji o szkodliwości dopalaczy i odpowiedzialności karnej związanej z używkami, którą przeprowadzili policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Policyjny ratownik medyczny i policjanci z Policyjnego Klubu Krwiodawców „KREWniacy”, pokazali młodzieży jak udzielać pierwszej pomocy, oraz przypomnieli o szkodliwości dopalaczy i narkotyków.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Gdzie szukać pomocy:
- 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego,
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
- 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci,
- 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
KGP/Piotr Garstka
Film Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Wielkopolsce
Pobierz plik Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Wielkopolsce (format mp4 - rozmiar 11.76 MB)