DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Bezpieczne przejazdy kolejowe

Data publikacji 29.09.2017

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu po raz kolejny przeprowadzili działania związane z poprawą bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych. Razem z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przypominali kierowcom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ich świadome łamanie może doprowadzić do zderzenia z pociągiem, z którym samochód nie ma żadnych szans.

28 września br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Poznaniu na terenie miasta Poznania przy współpracy ze Strażą Ochrony Kolei, przeprowadzili działania prewencyjne pn. ,,PRZEJAZDY KOLEJOWO-DROGOWE”. Głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w obszarze przejazdów kolejowo-drogowych, zwrócenie uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonach nielegalnych przejść przez tory oraz kontrola stanu trzeźwości dróżników przejazdowych.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu podczas prowadzonych działań rozdawali kierowcom oraz pieszym materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Do niewłaściwych zachowań kierowców i pieszych zaliczamy najczęściej: ignorowanie znaku STOP lub włączonej sygnalizacji świetlnej, wjazd na przejazd przy zamykających lub otwierających się rogatkach, omijanie zamkniętych rogatek, wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu, wjazd na przejazd bez uprzedniego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg, wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania jazdy. Nadal zdarzają się kierowcy, którzy testują swoje szczęście, próbując przejechać przez torowisko mimo zbliżającego się pociągu i wyraźnych sygnałów nakazujących zatrzymanie.

Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Rogatki czy sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu tak, jak inne urządzenia automatyczne. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. Ważnym jest aby dojeżdżając do każdego przejazdu upewnić się dodatkowo, czy w pobliżu nie ma pociągu.

Aleksandra Tomczyk Natalia Nowak/MŚ

Powrót na górę strony