DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Akademia Bezpiecznego Zachowania

Data publikacji 27.09.2017

W Urzędzie Miasta Poznania 27 września br. odbyło się spotkanie w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Zachowania”. Było skierowane do kadry kierowniczej placówek bankowych działających na terenie miasta. Założeniem debaty była próba wypracowania wspólnego modelu działania, które może w jeszcze większym stopniu chronić osoby starsze przed oszustami.

Policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania spotkały się z dyrektorami i kierownikami banków działających na terenie miasta i pow. poznańskiego. Odbyło się to w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Zachowania” i dotyczyło zapobiegania oszustwom popełnianym na szkodę osób starszych, metodą „na wnuczka i policjanta”. Ideą, która przyświecała temu spotkaniu była próba zarysowania schematów postępowania w przypadkach, gdy do banku przychodzi starsza, często zdenerwowana osoba, próbująca wypłacić oszczędności swojego życia. Jest przekonana, że właśnie pomaga w policyjnej akcji lub swoim bliskim, którzy znaleźli się w potrzebie. Po fakcie okazuje się, że padła ofiarą oszusta.

Na spotkaniu był obecny Zastępca Prezydenta Miasta Jędrzej Solarski, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania Michał Lemański, Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych Wojciech Bauer, Izabela Pietrzak – Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego, a także Joanna Antczak i Emilia Panek z Fundacji „Razem Łatwiej”.

Podczas spotkania st. sierż. Marta Mróz z Wydziału Prewencji KMP przedstawiła kompleksową prezentację dotyczącą sposobów działania przestępców, zarówno tych, którzy dzwonią do seniorów, jak również tych, którzy próbują pod różnymi pozorami wchodzić do ich mieszkań. Policyjne statystki z tego roku pokazują, że ponad 90 procent telefonów od oszustów do seniorów kończy się ich niepowodzeniem. Wiedzą jak się zachować, przerywają rozmowę i o wszystkim informują Policję. Nadal jednak jest potrzebna szeroka edukacja osób starszych w tym zakresie.

Uczestnicy mogli się również dowiedzieć o różnych aspektach psychologicznych i interpersonalnych, przydatnych w kontakcie ze starszymi osobami. Pełniący obowiązki Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu kom. Piotr Gruszka zachęcał bankowców do kontaktu z policjantami, za każdym razem, gdy zachodzi podejrzenie, że konkretny klient banku może paść ofiarą oszustów. Podziękował również za tak liczne przybycie i zrozumienie wagi problemu, z którym wspólnymi siłami możemy sobie poradzić. 

Maciej Święcichowski

Powrót na górę strony