DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto - Cyberprzemocy mówimy nie!

Data publikacji 26.02.2014

2Dzień 24 lutego br. był dla uczniów Szkoły Gimnazjalnej na ul. Głównej 42 w Poznaniu czasem do zaznajomienia się z tematem cyberprzemocy, której główne aspekty przedstawili Policjanci Referatu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto.

St. sierż. Adam Szczepaniak oraz st. post. Marta Mróz przeprowadzili zajęcia w klasach I i II Gimnazjum nr 20, na ul. Głównej na temat agresji elektronicznej, czyli cyberprzemocy.

W dzisiejszych czasach i pośpiechu dnia codziennego rodzice bardzo często tracą kontrole nad zachowaniem i postępowaniem swoich dzieci. Coraz mniej czasu poświęcają małoletnim, którzy z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem spędzają czas przed komputerem, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji swojego działania i postępowania, nie pamiętając o tym, że w „sieci” nigdy nie pozostają anonimowi.

Jak objawia się przemoc w Internecie?, jakie typy narzędzi elektronicznych są do tego wykorzystywane?, jak rozpoznać potencjalnego sprawcę?, a także formy przemocy, pojęcie stalkingu i rodzaje odpowiedzialności karnej zostały przekazane młodzieży. Ponadto w ślad za wiadomościami, jakie otrzymuje Policja od szkół na temat licznych wpisów o charakterze wulgarnym na rożnego rodzaju portalach społecznościowych, które zamieszczają młodzi ludzie, Policjanci przedstawili zasady i rodzaje odpowiedzialności na złamanie, naruszenie prawa bądź popełnienie czynu, który świadczyłby o demoralizacji osoby nieletniej. Na zakończenie zostały rozdane ulotki zawierające najważniejsze treści związane z przemocą, możliwościami jej przeciwdziałania i odpowiedzialnością nieletnich za czyny karalne.

Głównym celem spotkania było przekazanie istotnych faktów związanych z bezpieczeństwem w szczególności, jak zachować się w przypadku wypadku na lodowisku, jakie czynności należy wykonać, jako pierwsze aby uratować życie człowieka, jak pomóc osobie, która znajduje się pod lodem, na jakie miejsca niebezpieczne zwracać uwagę.

Ponadto w trakcie warsztatów młodzież stworzyła plakaty w ramach programu „Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” związane z tematyką agresji, przemocy i alternatywnych możliwości aktywnego wykorzystania wolnego czasu w trakcie ferii zamiast spędzania go przed komputerem.

Młodzież z ciekawością i zainteresowaniem słuchała przekazywanych treści. Na zakończenie zostały im rozdane gadżety i upominki za udział w warsztatach i stworzone w wyniku tego prace. Jak sami potwierdzili, czas poświęcony na takie spotkania nie jest czasem straconym, ponieważ bez względu na wiek i zakres wiedzy jaki posiadają informacji na temat bezpieczeństwa nigdy nie jest za dużo.

W związku z tym zarówno młodszym, jak i tym starszym dzieciom życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku!

 {galeria}ROK2014/luty/cyber{/galeria}

Powrót na górę strony