DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prewencja - Policjanci w trosce o bezdomnych

Data publikacji 16.11.2012
Bezdomni na terenie miasta Poznania - wprawdzie nie mają swoich domów,  nie są pozbawieni pomocy.


Nadejście zimy oraz związane z tym niekorzystne warunki atmosferyczne w szczególności dla osób bezdomnych niosą realne zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele osób bezdomnych, pomimo świadomości zagrożenia, nie zmienia w tym okresie trybu życia, nie szuka ochrony przed chłodem, co gorsza nie podejmuje działań gwarantujących im bezpieczeństwo. Dążąc do minimalizacji tych zagrożeń poznańska Policja od kilku lat wspólnie z pracownikami  Specjalistycznego Zespołu Pracy Socjalnej z Osobami Bezdomnymi. W okresie jesienno-zimowym dokonuje aktualizacji miejsc przebywania osób bezdomnych. Działania te mają one na celu kompleksowe rozpoznanie skali zjawiska bezdomności osób bytujących poza schroniskami i noclegowniami. Na podstawie tych informacji aktualizowana jest „Mapa Bezdomności miasta Poznania”. Mapa bezdomności jest opracowaniem umożliwiającym systematyczne monitorowanie sytuacji socjalno-bytowej osób bezdomnych. Umożliwia służbom ratunkowym, interwencyjnym oraz instytucjom pomocowym dotarcie do „koczowisk” osób bezdomnych, a tym samym udzielenie osobom tam przebywającym właściwej pomocy, wsparcia oraz podjęcia czynności interwencyjnych w przypadku realnego zagrożenia życia i zdrowia.

Kontrolę miejsc przebywania osób bezdomnych na terenie Jeżyc w bieżącym tygodniu, wspólnie z pracownikiem socjalnym MOPR-u przeprowadziła asp. Małgorzata Trzybińska - koordynatorka problematyki osób bezdomnych w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu oraz mł.  asp. Przemysław Kusik z Komisariatu Policji Poznań-Jeżyce. 

Większość osób bezdomnych świadomie przebywa w koczowiskach, szałasach lub prowizorycznych chatkach zbudowanych przez siebie. W rozmowach z nimi dowiadujemy się, że codziennie rano spotykają się z osobami z sąsiednich koczowisk, aby sprawdzić, czy przez noc nikomu nic się nie stało lub czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Często wybierają taki styl życia, gdyż jak twierdzą wtedy „czują się wolni”. Do ośrodków dla bezdomnych iść nie chcą, ponieważ źle się tam czują, są zobowiązani do przestrzegania panujących w nich zasad i co najistotniejsze decyzja o przebywaniu w koczowiskach daje im możliwość nieskrępowanego spożywania alkoholu, co jest kategorycznie zabronione w ośrodkach dla osób bezdomnych. W koczowiskach przebywają przeważnie mężczyźni. Większość z nich stanowią osoby nadużywające alkoholu, z zaburzeniami psychicznymi, bądź osoby bezdomne „z wyboru”. Często nie chcą korzystać z oferowanych przez MOPR miejsc schronienia. Każdorazowo podczas kontroli koczowisk pracownicy socjalni MOPR-u oferują wszechstronną pomoc osobom bezdomnym. Przekazywane są im ulotki informacyjne zawierające adresy placówek udzielających pomocy oraz wsparcie. A także informacje na temat miejsc gdzie bezdomni mogą zjeść gorący posiłek, ubrać w ciepłą odzież lub doraźnie schronić się w jednym z licznych schronisk i noclegowni.

Miejsca przebywania osób bezdomnych przez cały sezon jesienno-zimowy  będą systematycznie kontrolowane przez patrole policyjne oraz pracowników MOPR-u.

Pragniemy także zwrócić się z apelem do mieszkańców Poznania o to, aby nie pozostawali obojętni wobec zjawiska bezdomności. W przypadku ujawnienia lub rozpoznania miejsc przebywania osób bezdomnych w Państwa otoczeniu, sąsiedztwie prosimy o kontakt z właściwymi służbami.

{galeria}2012/listopad/bezdomni{/galeria}

Powrót na górę strony