DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wydz.Prew. - Szkolenie dla Zepołu Projektowego "Powrót z Ulicy"

Data publikacji 25.04.2012
19 kwietnia br. w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odbyło się szkolenie dla Zespołu Projektowego „Powrót z Ulicy” w skład którego wchodzą policyjni specjaliści do spraw nieletnich oraz pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

W trakcie szkolenia koordynatorzy projektu asp. sztab.  Joanna Kęcińska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Hanna Zbawiona z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu omówiły następujące tematy:
- procedury postępowania z osobami małoletnimi, które dopuszczają się żebractwa, bądź są do niego przymuszane,
- procedura postępowania z cudzoziemcami w kontekście zachowań żebraczych,
- rozpoznanie zjawiska handlu ludźmi.
Prelegentki podsumowały także wyniki działań prowadzonych w zakresie przeciwdziałania żebractwu w 2011r.
 
Następnie przedstawicielka Fundacji SIC w Poznaniu Joanna  Piotrowiak  omówiła założenia i zakres pracy z dziećmi zagrożonymi  żebractwem prowadzonej przez streetworkerów. Prelegentka podzieliła się także spostrzeżeniami dotyczącymi podejmowanych działań profilaktycznych za rzecz przeciwdziałania patologiom wśród małoletnich.
 
Wspólne działania policjantów i pracowników socjalnych w zakresie rozpoznania i ograniczania  zjawiska żebractwa rozpoczną się już  w  maju  i będą kontynuowane do końca września br. Działaniom prewencyjnym towarzyszyć będzie także  społeczna kampania informacyjna dotycząca problemu żebractwa.
 
Głównym celem projektu „Powrót z Ulicy 2012” jest rozpoznanie, ograniczanie zjawiska żebractwa dziecięcego; zapobieganie zachowaniom dysfunkcyjnym wśród dzieci i młodzieży.  Z naszego doświadczenia i wieloletnich obserwacji wynika, iż proceder  żebractwa dziecięcego  jest zjawiskiem negatywnym; gdyż nieletni w ten sposób uczą się niewłaściwego zdobywania pieniędzy, praktycznie bez wysiłku. Ponadto istnieje duże ryzyko, iż zdobyte w ten sposób pieniądze młodzi ludzie przeznaczą na używki. Zjawisko żebractwa wśród dzieci i młodzieży jest bardzo często objawem dysfunkcji rodziny, która niezaspokaja podstawowych potrzeb dzieci oraz nie wykazuje zainteresowania formami spędzania przez małoletnich czasu wolnego.
 
Wspólne patrole policjantów i pracowników socjalnych będą kontrolowały miejsca  w których uprawiany jest proceder żebractwa, a także miejsca sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych przede wszystkim w zakresie bezwzględnego przestrzegania przepisów o zakazie sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom małoletnim.
 
W przypadku ujawnienia osób małoletnich żebrzących będzie szczegółowo rozpoznana ich sytuacja opiekuńczo – wychowawcza, ustalane będą przyczyny żebrania. Patrole sprawdzać będą także czy nieletni realizują obowiązek szkolny.
W przypadku potwierdzenia, żebractwa dziecięcego zostanie ustalony wspólny plan pomocy dziecku i rodzinie zgodnie z kompetencjami uczestniczących w działaniach podmiotów, kierowanie będą także oferty alternatywnego spędzania wolnego czasu dla tych nieletnich. W takich przypadkach także policyjni specjaliści ds. nieletnich przekażą informacje do Sądów ds. Rodzinnych i Nieletnich.
 
Rodzice, opiekunowie dzieci żebrzących otrzymają także informacje o możliwości skorzystania  z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie  i innych instytucji pomocowych. Szczegółowe informacje o Programie Przeciwdziałania Procederowi Żebractwa  na terenie miasta Poznania dostępne są na stronie internetowej www.poznan.pl/zebractwo
 
Wszelkie informacje dot. zjawiska żebractwa oraz osób żebrzących można zgłaszać do policji i straży miejskiej w Poznaniu oraz pod specjalnym numerem infolinii „Stop Żebractwu” 0800 440 450.
 
img_7306

Powrót na górę strony