DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wydz.Prew.- Spotkanie Zespołu ds. Przeciwdziałania Procederowi Żebractwa 13.04.2012

Data publikacji 13.04.2012
11 kwietnia 2012r. w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkanie Zespołu Projektowego Programu Przeciwdziałania Procederowi Żebractwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Straży Miejskiej, Straży Granicznej oraz organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób wykluczonych społecznie oraz dzieci ulicy.

 

W trakcie spotkanie podsumowano działania jakie były podejmowane w 2011r w ramach zapobiegania procederowi żebractwa w mieście Poznaniu. Uczestniczący w spotkaniu  jednogłośnie  podkreślali, iż rozpoznanie tego zjawiska i zapobieganie zachowaniom żebraczym jest ważnym zadaniem jakie realizują współpracujące między sobą instytucje; szczególnie zwrócono uwagę na  sytuacje proszących o wsparcie dzieci.

Sprawozdanie z realizacji patroli w ramach działań „Powrót z Ulicy” zreferowały przedstawicielki MOPR w Poznaniu i Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: Hanna Zbawiona oraz   asp.  sztab. Joanna Kęcińska, które zwróciły uwagę na coraz to większą potrzebę działań alternatywnych na rzecz dzieci żebrzących w ramach streetworkingu. Zaznaczyły, iż działania prowadzone przez pedagogów ulicy na rzecz dzieci żebrzących na Starym Mieście oraz Jeżycach przynoszą wymierne efekty. Szczegóły dotyczące działań streetworkerów, jako pierwszego kroku reintegracji społecznej grup wykluczonych społecznie zreferowali przedstawiciele Centrum Innowacji SIC! oraz Pogotowia Społecznego w Poznaniu.            

Członkowie Zespołu omówili także zadnia jakie realizowane będą w 2012 na rzecz ograniczania zjawiska żebractwa, a będą to między innymi kampania społeczna,  działanie pedagogów ulicy; czy też patrole specjalistów ds. nieletnich i pracowników socjalnych, które rozpoczną się już w maju br. Dyrektor Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej przypomniał także o funkcjonowaniu i zadaniach Infolinii „Stop Żebractwu”.  Warto przypomnieć, iż numer infolinii  0 800 440 450  funkcjonuje od 7.30 do 22.00 we wszystkie dni tygodnia, numer dostępny jest dla połączeń z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych sieci Orange.

Działalność infolinii polega na bezpłatnym, telefonicznym udzielaniu osobom zainteresowanym informacją w zakresie postępowania w przypadku zetknięcia się z osobami żebrzącymi. Konsultanci infolinii służą także pomocą osobą z problemem ubóstwa, bezdomności.

Powrót na górę strony