DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stare Miasto - Monitoring miejski - skuteczne narzędzie w walce z negatywnymi zjawiskami

Data publikacji 02.02.2012
W Komisariacie Policji Poznań Stare Miasto odbyła się konferencja prasowa o tematyce dotyczącej monitoringu wizyjnego, funkcjonującego w Poznaniu. W spotkaniu z dziennikarzami udział wziął Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Komendant Straży Miejskiej, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu, a także przedstawiciele lokalnego samorządu i kadra kierownicza poznańskiej Policji.

Spotkanie dotyczące funkcjonowania, obsługi i skuteczności monitoringu miejskiego zorganizowane zostało w siedzibie Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto. W trakcie spotkania przybliżono zaproszonym gościom sposób działania i obsługi prawie 200 kamer znajdujących się w Poznaniu, a służącym bezpieczeństwu mieszkańców naszego miasta. Tematykę monitoringu, wymierne efekty płynące z jego działania oraz perspektywy związane z przyszłościowym funkcjonowaniem całego systemu przybliżali m. in. Pan Tomasz Kayser Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Pan Wojciech Ratman Komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz podinsp. Roman Kuster I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu. Szczegółowych informacji udzielali także przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskiej Policji.

 

sm2
 
sm1

 

Monitoring miejski - informacje ogólne.

W Poznaniu od 1 kwietnia 2010 r. obserwację obrazu z kamer  monitoringu miejskiego przejęła straż miejska. Strażnicy pracują na stanowiskach dozoru wizyjnego zlokalizowanych w poszczególnych komisariatach Policji. Rozwiązanie to otworzyło nową kartę współdziałania pomiędzy policją a strażą miejską. Obok wspólnych patroli w takich sferach jak ruch drogowy, bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych czy zabezpieczania  imprez masowych, jest to wkład włożony przez służby w poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, szczególnie  w rejonach zagrożonych przestępczością.  Obserwacja obrazu rejestrowanego przez kamery monitoringu miejskiego odbywa się w trzyzmianowym systemie pracy ciągłej. Ilość pracowników przypadających na jedną zmianę została określona między innymi na podstawie koncentracji występowania zagrożeń oraz ilości kamer przypisanych   do terytorium danego komisariatu. Priorytetowe zadania dla poszczególnych obserwujących obraz z kamer monitoringu miejskiego, określane są na podstawie policyjnych map zagrożeń oraz analiz straży miejskiej w zakresie miejsc występowania najczęściej popełnianych wykroczeń.  Zauważone czyny karalne obserwujący niezwłocznie przekazuje  dyżurnym policji lub straży miejskiej, którzy na miejsce wysyłają patrole podejmujące interwencje.  Obserwator, do realizacji wyznaczonych zadań, ma do dyspozycji 193 kamery.

Obecnie zamontowane są 193 kamery, w zdecydowanej większości obrotowe. Na przestrzeni ostatniego roku ilość zamontowanych kamer wzrosła o 47. Najwięcej, bo aż 29, zamontowano na terenie Jeżyc oraz18 na Grunwaldzie.

Należy podkreślić, że z każdego stanowiska dozoru wizyjnego obserwator może wybrać podgląd z dowolnej kamery systemu.  W 2011 roku obserwatorzy przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej blisko 6 000 zdarzeń, które były powodem interwencji funkcjonariuszy. Wielokrotnie bezpośredni kontakt obserwatora z patrolem w terenie pozwolił na ujęcie osób dewastujących mienie publiczne, sprawców pobić i kradzieży. Zapis z kamer monitoringu miejskiego był wykorzystywany przez policję jako dowód w sprawach o przestępstwa, a także przez straż miejską w sprawach o wykroczenia.  W minionym roku udostępniono 129 nagrań.

Monitoring miejski w 2011 roku - podsumowanie 

Struktura zaobserwowanych zdarzeń

W 2011 roku obserwatorzy przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej blisko 6 000 zdarzeń, które były powodem interwencji funkcjonariuszy. Wielokrotnie bezpośredni kontakt obserwatora z patrolem w terenie pozwolił na ujęcie osób dewastujących mienie publiczne, sprawców pobić i kradzieży. Zapis z kamer monitoringu miejskiego był wykorzystywany przez policję jako dowód w sprawach o przestępstwa, a także przez straż miejską w sprawach o wykroczenia.  W minionym roku udostępniono 129 nagrań.

Najczęściej obserwatorzy zgłaszali przypadki dewastacji lub awarii infrastruktury drogowej  (1594 przypadki) - (niszczone znaki drogowe, awarie sygnalizacji, , kolizje drogowe i inne).

Drugą kategorią jest spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (1182 przypadki) – szczególnie  w tej kategorii współpraca operatora z patrolem podejmującym interwencję przełożyła się na wyraźne zwiększenie skuteczności podejmowanych działań.  Interweniujący funkcjonariusz ma wiedzę kto spożywał alkohol, a zarejestrowany obraz zawsze może posłużyć jako dowód w sprawie przed sądem. W ten sposób w znacznym stopniu wyeliminowano „cwaniactwo” spożywających …To nie moje wino…

Porządek w komunikacji (1115 przypadków) to głównie problemy z parkowaniem pojazdów w miejscach o dużej uciążliwości dla pozostałych uczestników ruchu drogowego (pieszych, kierujących samochodami czy rowerzystów) a także blokowanie przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej. Miejsca te wyznaczane są na podstawie zgłoszeń mieszkańców, a także własnych obserwacji. W ten sposób udało się wyraźnie ograniczyć nieuprawnione zajmowanie miejsc dla autokarów wycieczkowych czy kilku innych miejscach o dużym natężeniu ruchu. 

Realizacja interwencji

Centra dozoru wizyjnego są zlokalizowane w komisariatach policji. Taka lokalizacja sprawia, że operator monitoringu ma bezpośredni kontakt z dyżurnym policji, natomiast z dyżurnym straży łączy się telefonicznie lub poprzez łącze radiowe. Statystyki w zakresie popełnianych czynów o charakterze przestępczym, szczególnie włamań i kradzieży, wskazują na wyraźny spadek ilości popełnianych zdarzeń w rejonach objętych monitoringiem miejskim.  

Zdecydowana większość przekazywanych przez operatorów interwencji dotyczyła spraw będących w kompetencjach straży. Odzwierciedla to zaprezentowany wykres – 83 %  (4893 interwencje) wszystkich zgłaszanych interwencji załatwiali strażnicy, natomiast pozostałe prawie 17 % (969 interwencji) załatwiali policjanci.

Zdarzenia w podziale dzielnicowym

Zaprezentowany podział odnosi się do rejonizacji wynikającej z obszarów działań poszczególnych komisariatów policji. Prawie jedna trzecia wszystkich zdarzeń (28,69% tj. 1682 przypadki wykroczeń i przestępstw) popełnionych w naszym mieście miała miejsce w ścisłym centrum Starego Miasta. To tutaj w przestrzeni publicznej jest najwięcej ludzi pracujących, kupujących, załatwiających sprawy w urzędach. To również tutaj jest najwięcej lokali gastronomicznych, turystów a także najwięcej samochodów. Drugi co do ilości zgłoszeń jest rejon KP Nowe Miasto (18,42% tj. 1069 przypadków), który terytorialnie jest kilkakrotnie większy.

Powrót na górę strony