Policja przeciw bezdomności. Spotkanie w komendzie miejskiej
Bezdomni - dla tych ludzi mieszkaniami są tunele, parki, dworce kolejowe, piwnice, klatki schodowe, opuszczone budynki, ruiny i śmietniki. Każdy śpiący na ławce czy w kartonie na dworcu, nietrzeźwy i wychłodzony człowiek to dla policjantów sygnał do działania. Co roku w związku ze zbliżającym się sezonem jesienno-zimowym funkcjonariusze realizują zadania mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków bezdomności. Swoje działania koordynują i uzgadniają z innymi służbami i instytucjami pomocowymi, które nie chcą zostawiać bezdomnych samych sobie. Co mogą zrobić? Kontrolować miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni, żeby motywować ich do korzystania z noclegowni. Rozdawać materiały informacyjne i edukacyjne z radami i ostrzeżeniami o zagrożeniach na przykład związanych ze spadkiem temperatury.
W ubiegłym tygodniu w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odbyło się spotkanie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu z Zespołu ds.Osób Bezdomnych, przedstawicielka Straży Miejskiej, Kierownik Koordynacji Służby, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu, koordynatorzy problematyki z Zespołu Profilaktyki Społecznej KMP oraz policjanci Referatów Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii z poznańskich komisariatów. Ponadto w spotkaniu uczestniczył streetworker ds.bezdomności z ramienia działającego w Poznaniu Ośrodka dla Bezdomnych.
Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji osób bezdomnych. Policjanci ocenili pod kątem skuteczności zakończone i planowane przedsięwzięcia podejmowanych na rzecz osób bezdomnych. Zaktualizowali listę instytucji pomocowych, schronisk, domów pomocy społecznej, domów dla bezdomnych, domów samotnej matki, matki i dziecka, domów dla ofiar przemocy. Szczegółowo omówiono zakres współdziałania w ramach wspólnych patroli, których zadaniem jest zbieranie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych i naszkicowanie "Map Bezdomności" Miasta Poznania.