DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Lokalne mapy zagrożeń" - konferencja

Data publikacji 04.08.2010
W Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu odbyła się dzisiaj konferencja pod nazwą „Lokalne mapy zagrożeń”. Prezentacja ukazywała stan bezpieczeństwa i zagrożenia, jakie występowały w pierwszym półroczu 2010 roku na terenie poznańskich dzielnic. Mapy zagrożeń tworzone są od 2008 roku przyczyniając się do ograniczania wszelkich przejawów łamania prawa na podległym terenie.
12
„Lokalne mapy zagrożeń” powstały z inicjatywy Pana Krzysztofa Skrzypinskiego Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Miasta Poznania oraz przy pełnej aprobacie i udziale kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Idee dotyczące stworzenia map zawierających informacje o miejscach zagrożonych pospolitą przestępczością wdrożone zostały w kwietniu 2008 roku. Głównymi celami było uaktywnienie poznańskiej społeczności we współpracy z Policją i przekazywania jej informacji dotyczących wszelkich przejawów łamania prawa. Tworzenie map zagrożeń ukazujących negatywne zjawiska występujące w poszczególnych rejonach naszego miasta, a także zdecydowane i natychmiastowe reagowanie na czyny chuligańskie i przestępcze. Kolejną istotną kwestią w tej sprawie było skuteczniejsze dyslokowanie policyjnych patroli, w oparciu o aktywne mapy i zmieniającą się sytuację pod względem popełniania czynów zabronionych przez sprawców.
 
11

Podczas dzisiejszego spotkania, którego gospodarzami byli podinsp. Sławomir Jądrzak, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu i Krzysztof Skrzypinski, przewodniczący komisji zrelacjonowano sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w I półroczu 2010 roku. M. in. dzięki funkcjonowaniu map zagrożeń, funkcjonariusze poznańskiej Policji kolejny już raz ograniczyli zjawiska przestępcze. Ograniczono ilość kradzieży pojazdów do 557, czyli o 129 pojazdów mniej niż w roku 2009. Liczba rozbojów spadła ze 175 do 143. W roku 2010 było też o 161 mniej włamań na terenie Poznania. Zmniejszono też ilość kradzieży o 377, a których jest obecnie 3715. Spadła także liczba uszkodzeń mienia z 1128 do 1060. Jednocześnie wzrasta również wykrywalność popełnionych przestępstw co sprawia, że sprawcy nie pozostają anonimowi i ponoszą odpowiedzialność karną.

Poznań jest też miastem, które najlepiej wypada w porównaniu z innymi miastami. W skali I półrocza br. odnotowano łącznie 7562 popełnionych przestępstw, co stawia Poznań na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa. W tym samym czasie we Wrocławiu odnotowano 8818 przestępstw, w Krakowie 8021, a w Łodzi 7872. Mimo wysokich wyników osiąganych w tej mierze, poznańscy policjanci nie spoczywają na laurach i czuwają nad tym, aby Poznań nadal uznawany był za miasto bezpieczne i przyjazne społeczności.

Powrót na górę strony