Poznań - Policjanci na szkoleniach
Data publikacji 20.05.2010
W kwietniu i maju 2010 r. odbył się cykl szkoleń i warsztatów dla policjantów Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu dotyczących przemocy w rodzinie.
Tematem centralnym organizowanych w kwietniu i maju br. szkoleń była przemoc w rodzinie. Policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu uczyli się jak postępować w sytuacjach kryzysowych, jak rozmawiać ze skrzywdzonymi małoletnimi osobami. Przemoc to nie tylko bicie, to także psychiczne znęcanie się. Ofiary potrzebują przede wszystkim wsparcia emocjonalnego, pociechy i wrażliwości opiekujących się nimi osób.
Szkolenie prowadził koordynator problematyki z ramienia Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu st. asp. Joanna Kęcińska oraz psychologowie z Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. Policjanci coraz częściej korzystają z pomocy i kompetencji Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. Obie instytucje nawzajem wspierają się w działaniach. W roku 2009 r. podjęli wspólnie kilkadziesiąt działań pomocowych oraz konsultacji. W każdy poniedziałek w godzinach 14.00 – 18.00 w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej w Poznaniu przy ul. Niedziałkowskiego 30 dyżurują policjanci, którzy udzielają porad i konsultują sprawy dotyczące przemocy w rodzinie.
Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej jest placówką zapewniającą bezpłatną i całodobową pomoc psychologiczną prawną oraz socjalną. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa kieruje osoby i rodziny do Hostelu Interwencji Kryzysowej lub Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Punkt współpracuje ze służbami miejskimi, w tym z Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz z organizacjami społecznymi. Punkt prowadzi także telefon zaufania: 061 835 49 04.
