DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wydz.Prewencji - Konferencja Szkoleniowa

Data publikacji 29.12.2009

W siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, odbyła się konferencja szkoleniowa dotycząca przestępczości internetowej i aktualnych zagrożeń dla dzieci i młodzieży. Celem konferencji było przede wszystkim zapoznanie przedstawicieli społeczności szkolnych i placówek opiekuńczo – wychowawczych, z zagrożeniami związanymi z przestępczością i patologiami w Internecie.

Policjanci zapoznawali uczestników z prawidłowymi metodami zabezpieczania dowodów przestępczości internetowej, z wypracowaniem zasad współpracy policji i szkół w przypadku ujawnienia czynów karalnych związanych z przestępczością internetową, przedstawiali również, jak wyglądają mechanizmy werbowania i psychomanipulacji stosowanych przez destrukcyjne grupy werbujące w internecie.

Po przywitaniu gości przez szefa poznańskiej policji, przystąpiono do przedstawienia prelegentów oraz programu konferencji. Następnie mł.asp. Dariusz Majewski z Wydziału Prewencji KMP, omówił dokładnie zagadnienia związane z przestępstwami internetowymi i cyberprzemocą. Przedstawił również procedury, w jaki sposób należy postępować wobec sprawcy i ofiar tego typu przestępstw oraz jak powinna wyglądać współpraca szkół i policji w tym właśnie zakresie.

W dalszej części spotkania policjant z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą mł.asp. Filip Grzegorzewski, poruszył kwestię piractwa komputerowego, a także omówił zasady prawidłowego zabezpieczania dowodów.

konfa1

Koleżanka z Zespołu Profilaktyki Społecznej st. asp. Joanna Kęcińska zajęła się omawianiem niebezpiecznych zjawisk, związanych z działalnością grup psychomanipulacyjnych, które potrafią werbować ludzi przez Internet.

Pod koniec kom. Katarzyna Sobczak z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu, przedstawiła jak można werbować ludzi za pośrednictwem „sieci” oraz omówiła, jak wygląda wyzysk związany z wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi. Na koniec uczestnicy konferencji obejrzeli związany z poruszaną tematyką film.

W konferencji udział wzięli pedagodzy, psychologowie z gimnazjów, szkół średnich oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych miasta i powiatu poznańskiego oraz policyjni specjaliści ds. nieletnich.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały prewencyjne – plakaty dot. cyberprzemocy oraz książkę poradnik „ Jak reagować na cyberprzemoc”, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Fundacji „Dzieci Niczyje” z Warszawy.

Powrót na górę strony