Stare Miasto - Policjanci i Straż Miejska podczas prewencyjnego spotkania w SP nr 82
Spotkanie w głównej mierze dotyczyło, zbliżającego się dużymi krokami „wystrzałowego sylwestra”. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z policjantami, przestrzegali przed konsekwencjami fajerwerkowych zabaw.

W tej kwestii należy również zwrócić się do rodziców, aby zainteresowali się, w jaki sposób ich pociechy spędzają czas. Jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, co robią nasze dzieci.
Sylwestrowa noc z pewnością nie będzie przyjemną dla domowych zwierząt, które często boją się huków. Pamiętajmy, że nasi przyjaciele, mają lepszy słuch od nas. Wiele zwierząt słysząc huk i widząc błyski, chowa się w najskrytszych zakamarkach, czasami również uciekają, a to może doprowadzić nie tylko to zaginięcia, a również do bardziej czarnych scenariuszy.
Dzieci podczas spotkania obejrzały film dotyczący opieki nad zwierzętami i to nie tylko tymi domowymi, a także tymi, które żyją w gospodarstwach oraz dziko w lesie. Musimy pamiętać, że k każdym środowisku należy dbać o zwierzęta.

Zainteresowani słuchacze dowiedzieli się także, że nie powinni bawić się fajerwerkami, najlepiej by w tej sytuacji był przy nich ktoś dorosły. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę zagrożenia, jednak konsekwencje mogą być nawet tragiczne w skutkach.
Dlatego dbajmy o siebie i o zwierzaki, a postępując rozważnie z pewnością unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.
FOTOGALERIA
{galeria}PREWENCJA/sp82{/galeria}
Kilka zasad :
1. W sprawie wrażliwego zwierzaka należy skontaktować się z weterynarzem, by zapisał coś na uspokojenie.
2. Kiedy zaczną się wystrzały i huki, włączmy muzykę, która choć trochę rozładuje stresującą atmosferę.
3. Mniejsze zwierzątka z pewnością schowają się w swoich domkach i norkach w klatkach czy też akwariach, zaś te większe psy czy koty powinniśmy przytulić i wyciszyć.
Jeśli chodzi o kwestię fajerwerków :
Mimo iż pokazy sztucznych ogni są imponujące, nie oznacza to, że nie są niebezpieczne, dlatego dzieci nie powinny bawić się fajerwerkami ! Powinniśmy zaznajomić się z instrukcją, lont nie może być zbyt krótki – powinien mieć minimum 5 cm długości. Nie odpalajmy sztucznych ogni po spożyciu alkoholu ! Nie eksperymentujmy w zamkniętych pomieszczeniach ! Petardy, która nie wybuchnie nie podpalajmy kolejny raz, dopiero po kilkudziesięciu minutach dla bezpieczeństwa własnego i innych zasypmy ją piaskiem !
Dzieci pod koniec spotkania dowiedziały się także o konieczności chipowania psów – ma to na celu ułatwić identyfikację zwierzęcia, np. w przypadku gdyby się zgubił. Na koniec wszyscy otrzymali kolorowanki.
Wszystkie te zasady, przypomnimy jeszcze przed zbliżającym się sylwestrem.