Drogówka - Ruszyła akcja "Znicz 2009"
LICZYMY, ŻE TE DNI PAMIĘCI I ZADUMY, BĘDĄ JEDNOCZEŚNIE DNIAMI BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH.
Policjanci służby ruchu drogowego
Policja informuje !
Działania pod kryptonimem „ZNICZ” na stałe wpisały się w
krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już będziemy mieli do czynienia ze
wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe,
szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na
bezpieczeństwo w ruchu drogowym, mieć będzie niekorzystna, jesienna aura. To wszystko przyczynia się do wzrostu
zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas ubiegłorocznych działań pk. „ZNICZ 2008”, w dniach od 31.10 do 02.11.2008 r. na drogach Wielkopolski wydarzyło się 40 wypadków drogowych, w których 8 osób zginęło, a 51 zostało rannych, zgłoszono również 250 kolizji drogowych.
Policyjne działania „ZNICZ” już się rozpoczęły, policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu będzie w dniach 31.10 i 01.11.2009 r.
Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy jest zapewnienie płynności bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu.
Policja przypomina !
W dniach 31.10 i 01.11.2008 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2009 r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2009 r. w godz. 08.00-22.00
Policja apeluje !
Kierujący pojazdami, a także piesi powinni pamiętać, że tradycyjnie też nastąpią zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych punktach podejmą ręczne kierowanie ruchem.
- Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,
- Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,
- Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ.
- Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM – ID¬, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ