DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Wmurowano Akt Erekcyjny pod pomnikiem pomordowanych Policjantów

Data publikacji 28.09.2009

Przy kościele garnizonowym w Poznaniu przy ulicy Swoboda wmurowany został akt erekcyjny Pomnika Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele fundacji Asekuracja, inicjatorzy powstania pomnika, a także kadra kierownicza wielkopolskiej policji. Na twarzach zebranych rysowało się wzruszenie i powaga, związane z hołdem oddawanym pomordowanym policjantom. Była też radość wynikająca z kolejnego etapu starań, który przybliżył inicjatorów, do powstania monumentu.

W kwietniu i w maju 1940 roku, w kazamatach NKWD w Kalininie, zamordowano strzałem w tył głowy ponad 5880 polskich Policjantów, uwięzionych w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Ofiary mordu pogrzebane zostały w dołach śmierci w Miednoje.

Wśród ofiar barbarzyństwa byli także Policjanci pełniący, w dniu wybuchu II wojny światowej, służbę w komendach, komisariatach i posterunkach ówczesnego województwa poznańskiego. Tuż po rozpoczęciu działań wojennych polscy funkcjonariusze dostali rozkaz o wycofaniu się na wschód, by tam formować nowe oddziały. 17 września 1939 roku, około 6 tysięcy Policjantów zostało internowanych i przewiezionych do obozu w Ostaszkowie. Gdy wiosną 1940 roku zapadła decyzja o ich eliminacji, przystąpiono do egzekucji w sąsiednim Kalininie (obecnie Twer). Potem ciała pomordowanych wywożono do Miednoje, gdzie spoczęły w masowych mogiłach. Dopiero na początku lat 90-tych XX wieku, władze polskie uzyskały częściowy dostęp do materiałów dotyczących zbrodni.

Kierując się potrzebą oddania należnej czci ofiarom zbrodni i przywrócenia pamięci o tragicznych losach wielkopolskich Policjantów, powstała koncepcja budowy pomnika. Inicjatorem jego powstania był nadinsp. Zenon Smolarek – były Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Komendant Główny Policji i obecnie Prezes Fundacji Asekuracja. Przy wsparciu ze strony członków Fundacji w osobach: nadinsp. Zdzisława Centkowskiego, mł. Insp. Jerzego Strzykały, insp. Marka Ochockiego, mł. Insp. Krzysztofa Krzyżańskiego, insp. Bogdana Borowicza i Pani Haliny Papke, poczyniono wszelkie starania, w celu powstania pomnika. Olbrzymia pomoc i zaangażowanie nadeszły też ze strony Pana Andrzeja Borowskiego – Prezesa Oddziału „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Poznaniu i Księdza Kanonika Stefana Komorowskiego – kapelana wielkopolskich Policjantów.

Dzisiejsza uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego odbyła się przy kościele garnizonowym w Poznaniu przy ulicy Swoboda. Dźwięk trąbki, rozpoczynającej uroczystość, wprowadził wszystkich zebranych w nastrój wyciszenia, powagi i powrotu myślami do dni, gdy Policjanci z Wielkopolski i całego kraju, umierali za przyszłość kolejnych pokoleń. Chwila poświęcenia urny z ziemią przywiezioną z dołów śmierci Cmentarza Wojennego w Miednoje, uświęcona krwią pomordowanych, a także chwila złożenia urny i pamiątkowej tuby w stopce pomnika, wywołały wzruszenie u wszystkich zebranych. W pamiątkowej tubie, dla przyszłych pokoleń, schowano takie rzeczy jak: Akt Erekcyjny Pomnika Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego, guzik z munduru policjanta, którego ekshumacja odbyła się przy grobach w Miednoje, dzisiejsze wydanie Polska The Times Głos Wielkopolski oraz wydanie wrześniowe miesięcznika Policja 997.

Inicjator powstania pomnika, nadinsp. Zenon Smolarek, przypominając historię pomordowanych Policjantów przybliżył jednocześnie ideę, jaka przyświecała wszystkim osobom zaangażowanym w tę sprawę. Pragnąc oddać honor poległym funkcjonariuszom i na zawsze zapisać ich w pamięci kolejnych pokoleń podjęto decyzję o umieszczeniu imion i nazwisk, a także stopni służbowych na tablicach, będących integralną częścią przyszłego pomnika. Były Komendant Główny Policji podkreślił również, że jego marzeniem jest, aby to miejsce stało się również częścią corocznych obchodów Święta Policji, przy którym składany będzie hołd Policjantom, którzy służyli ojczyźnie przed nami i którzy za nią oddali swe życie.

 

dscf42831
Insp. Wojciech Olbryś Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu zabierając głos podkreślił, że miejsce, w którym w niedalekiej przyszłości powstanie pomnik, bez wątpienia będzie wymownym świadectwem historii dla przyszłych pokoleń funkcjonariuszy, ich dzieci i mieszkańców województwa. Zwrócił jednocześnie uwagę, że ówcześni Policjanci stracili życie, gdyż będąc w służbach mundurowych, służyli ojczyźnie. Dzięki pomnikowi ich nazwiska jednak nie pójdą w zapomnienie, będąc jednocześnie wzorem poświęcenia dla kraju, dla kolejnych pokoleń Policjantów.

 

Odsłonięcie pomnika, który ufundowany został w całości ze środków Fundacji Asekuracja, planowane jest 14 maja 2010, w 70 rocznicę mordu w Kalininie.

{galeria}WRZESIEN2009/MiednojeAkt{/galeria}

Powrót na górę strony