DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prewencja - Lokalna mapa zagrożeń

Data publikacji 23.07.2009

W Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu odbyła się kolejna konferencja dotycząca „Lokalnych map zagrożeń”. Projekt, który powstał z inicjatywy lokalnego samorządu i poznańskiej policji, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa społecznego i zacieśnienie współpracy pomiędzy społeczeństwem i policją.

 

konfa11

 

Projekt „Lokalnych map zagrożeń” powstał na początku ubiegłego roku. Inicjatorami tworzenia mapy i opracowania kanałów przepływu informacji pomiędzy społeczeństwem a policją był Pan Krzysztof Skrzypinski Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania i insp. Zbigniew Hultajski Komendant Miejski Policji w Poznaniu. Po dwumiesięcznych pracach, projekt wdrożony został w życie z myślą o jeszcze większym bezpieczeństwie na terenie miasta Poznania i maksymalnym ograniczeniu wszelkich negatywnych zjawisk, będących domeną dużych miast.

Projekt mający na celu uaktywnienie społeczeństwa we współpracy z policją zakładał m.in. zachęcanie mieszkańców do informowania policji i władz samorządowych o niepokojących i negatywnych zjawiskach społecznych, występujących w naszym bezpośrednim otoczeniu. Poza tym napływające informacje mają też bezpośredni wpływ na natychmiastowe i bieżące aktualizowanie rejonów patrolowanych przez policję. Nie chcąc opierać się jedynie na policyjnych statystykach, pragnęliśmy posiadać informacje od mieszkańców, które pozwalają jednocześnie na realizować oczekiwania społeczne dotyczące bezpieczeństwa. Wiadomości, które natychmiast przekazywane były patrolom, przy pełnej policyjnej konsekwencji dotyczącej kar za negatywne zachowania, w wielu przypadkach przyczyniły się do likwidacji negatywnych zjawisk w poszczególnych rejonach.

Każdy z mieszkańców ma kilka form przekazywania informacji. Za pośrednictwem rad osiedli i lokalnych samorządów, wiadomości bez zbędnej zwłoki trafiają do poznańskiej policji, Poza tym, każdy z mieszkańców może informować swego dzielnicowego, korzystając ze skrzynek internetowych. Funkcjonują również linie telefoniczne, pod którymi zgłaszać można uciążliwe, negatywne zachowania i sytuacje, obserwowane w najbliższym otoczeniu.

numery alarmowe Policji i systemu ratownictwa – 997 i 112


telefon zaufania w Poznaniu (0800 134 334),


Wykręć Numer Złodziejowi (0800 112 312),


Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” (0801 199 990),


Niebieska Linia (0800 120 002),


Pomarańczowa Linia (0801 140 068).


Podczas wczorajszej konferencji, w której uczestniczyli: Krzysztof Skrzypinski Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania, Pani Halina Owsianna Przewodnicząca Rad Osiedli Miasta Poznania i nadkom. Tomasz Trawiński Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu, przedstawiona została aktualna sytuacja dotyczącą przestępczości występującej w poszczególnych dzielnicach. Ukazano także najczęstsze i najbardziej uciążliwe zachowania społeczne mające wpływ na poczucie społecznego bezpieczeństwa i komfort życia. Lista owych negatywnych zjawisk utworzona została w oparciu o ponad 300 informacji, które społeczeństwo zgłosiło w okresie ostatnich 6 miesięcy. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba społecznych zgłoszeń wzrosła o około 10 procent. Stanowi to jednocześnie o stopniowo wzrastającym zainteresowaniu współpracą społeczeństwa ze służbami mundurowymi.

Powrót na górę strony