DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KMP - Jak powstaje sztandar poznańskiej policji?

Data publikacji 25.02.2009

„Ojczyzna i Prawo” oraz wizerunek orła białego widnieć będą na sztandarze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Po kilkumiesięcznych pracach gotowy projekt trafił do Pracowni Haftu Artystycznego Pani Małgorzaty Grzelak, która tworzyć będzie to piękne dzieło. Sztandar stanowiący jedną z wizytówek poznańskiej Policji, będzie także uhonorowaniem dotychczasowej, pełnej poświęcenia służby naszych funkcjonariuszy.

sztandar
Prace projektowe prowadzone były przez podinsp. Romana Pęziaka i Magdalenę Wojdak
przy stałej konsultacji z Panem Zygmuntem Kowalczykiem z KGP.

Komenda Miejska Policji w Poznaniu, która powstała w roku 1999 w ramach reorganizacji Policji, od kilku już lat czyniła starania w zakresie opracowania i stworzenie własnego sztandaru. Wcześniejsze jednak prace, z uwagi na pojawiające się nowe istotne kwestie dla jednostki i bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu sprawiały, że ostateczny termin jego powstania był odwlekany.

Temat sztandaru przywołany został ponownie w drugiej połowie 2007 roku przez podinsp. Krzysztofa Jarosza, ówczesnego Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu (obecnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji). Podinsp. Jarosz, określając termin ostateczny oddania sztandaru na połowę roku 2009, odpowiedzialność za przygotowanie projektu, jego zatwierdzenia i oficjalne przekazanie poznańskiej jednostce powierzył Naczelnikowi Sekcji Prezydialnej KMP w Poznaniu podinsp. Romanowi Pęziakowi, który uzyskując pełną aprobatę kolejnego przełożonego insp. Zbigniewa Hultajskiego kontynuował prace.

Po wstępnych pracach akt intencyjny utworzenia komitetu honorowego ufundowania sztandaru podpisany został przez Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego, a także Zdzisława Centkowskiego Prezesa Stowarzyszenia „Asekuracja”, Księdza Kanonika Stefana Komorowskiego oraz szefa poznańskiej policji insp. Zbigniewa Hultajskiego. Podpisanie dokumentu sprawiło, że osoby odpowiedzialne za powstanie sztandaru przystąpiły do kolejnego etapu mającego na celu zwieńczenie tego dzieła.

Podinsp. Roman Pęziak wraz z Magdaleną Wojdak, pracownikiem sekcji prezydialnej, niezliczoną liczbę godzin poświęcili na opracowanie niezbędnej dokumentacji, wymaganej przy tego typu projektach. Współpracując z Gabinetem Komendanta Głównego Policji nieocenioną pomoc w tym zakresie otrzymali od Pana Zygmunta Kowalczyka, nadzorującego prace nad sztandarami na terenie całego kraju. Następnie określając szatę graficzną sztandaru i wizerunek obu jego płatów, dbali o każdy detal mogący stanowić o efekcie końcowym pracy. Traktując sprawę jako priorytetową, będącą jednocześnie dla obu postaci wielkim wyróżnieniem, poświęcili też mnóstwo czasu, zaangażowania i serca w opracowanie projektu zgodnego z wytycznymi zawartymi w aktach prawnych. Po kilku miesiącach prac związanych ze sztandarem, a także konsultacjach i modyfikacjach jego ostatecznej formy, gotowy projekt wraz z dokumentacją został przyjęty przez insp. Wojciecha Olbrysia Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i przekazany do oficjalnego zatwierdzenia przez Komendanta Głównego Policji. 

haft 
haft3 haft2
 
Prace hafciarskie nad sztandarem Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu ruszyły na początku lutego br. Przyglądając się wprowadzaniu pierwszych nici na płaty sztandaru, podziwialiśmy wielki kunszt pracowników pracowni hafciarskiej. O efektach ich pracy i zakładzie, którego rzemiosło reprezentowane jest przez Panią Małgorzatę Grzelak, kobietę o wspaniałej historii związanej z tą dziedziną sztuki, napiszemy w kolejnym materiale - już za tydzień.
Powrót na górę strony