DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MSWiA - Założenia Projektu Ustawy o Emeryturach i Rentach dla Funkcjonariuszy Służb Mundurowych

Data publikacji 02.02.2009
BARDZO PILNE - ZAŁOŻENIA PROJEKTU USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH DLA FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB MUNDUROWYCH.

 

Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajdują się założenia projektu Ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych .

KLIKNIJ PONIŻSZY LINK

http://www.nszzp.pl/pliki/inne/Prezydium/Projekty_/Zalozenia_do_projektu_ustawy_emerytalnej.pdf

Założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych z uprzejmą prośbą o przedłożenie uwag w terminie do dnia 6 lutego br. 

ZARZĄD GŁÓWNY

Założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Cześć szczególna

I. Zakres podmiotowy regulacji:

1. Nowy model zaopatrzeniowego systemu emerytalnego opierać się będzie na następujących założeniach:

a) prawo do świadczeń emerytalnych otrzymają funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego,

b) świadczenia wypłacane będą z budżetu państwa,

c) przypadku niezdolności do służby należna będzie renta inwalidzka, na zasadach przewidzianych w ustawie; natomiast członkom rodzin funkcjonariuszy należna będzie renta rodzinna na zasadach powszechnych z modyfikacjami określonymi w ustawie,

d) pozostałe świadczenia dla emerytów (prawo do lokalu służbowego, fundusz socjalny) na zasadach zbliżonych do aktualnie obowiązujących.

2. Nabycie przez funkcjonariusza prawa do pełnego świadczenia emerytalnego nastąpi po osiągnięciu wieku emerytalnego 55 lat życia (wspólnego dla kobiet i mężczyzn) przy jednoczesnym posiadaniu wymaganego stażu pozostawania w służbie 25 lat. Emerytura wyniesie 80% podstawy wymiaru.

Zakłada się wprowadzenie minimalnego okresu pozostawania w służby (12 miesięcy) bezpośrednio przed uzyskaniem uprawnienia do pełnej emerytury. Analogiczne do obecnej regulacji przez wysługę emerytalną rozumie się okres służby funkcjonariusza (z wyjątkiem zawieszenia w czynnościach służbowych) oraz okresy równoważne (czynna służba wojskowa).

Wprowadzenie wieku emerytalnego jest istotne dla zachęcania do dłuższego pełnienia służby w formacjach mundurowych. Obecnie jedynie 1 005 z 154 168 funkcjonariuszy w służbie, ukończyło 55 rok życia.

3. Wysokość świadczenia emerytalnego będzie określona procentowo w relacji do uposażenia otrzymywanego w okresie pełnienia służby, przy czym podstawą wymiaru będzie średnie uposażenie z ostatnich 3 lat służby (1/36 uposażenia z ostatnich 36 miesięcy służby), wraz z dodatkami o charakterze stałym i nagrodami rocznymi.

4. Prawo do świadczeń z nowego systemu będzie przysługiwać funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999r., niezależnie od daty urodzenia (tj. funkcjonariuszom niepozostającym w służbie przed dniem 2 stycznia 1999r.). Według danych na koniec 2008r.funkcjonariuszy, którzy nie przekroczyli 15 lat stażu w służbie było łącznic: 97 888, z tego ok. 60 000 przyjętych do służby po 1 stycznia 1999r.

Powrót na górę strony