Rozporządzenie MSWiA w sprawie zakazu noszenia broni na obszarze miasta Poznania
Osoba naruszająca zakaz noszenia broni wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych podlega karze aresztu lub grzywny, a także można orzec przepadek broni i amunicji, chociażby przedmioty te nie stanowiły własności sprawcy (np. posiadane na podstawie umowy użyczenia) – art. 51 ust. 2 pkt 10 i ust. 4 Ustawy o broni i amunicji.
Zgodnie z art. 33 ust. 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 52 poz. 525 ze zmianami) jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają , minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni lub niektórych jej rodzajów na czas określony.
Zakaz , o którym mowa dotyczy wszystkich osób posiadających broń zgodnie z przepisami Ustawy o broni i amunicji w wyłączeniem osób posiadających broń na podstawie świadectwa broni wydanego podmiotom, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1,2 i 6 czyli:
- przedsiębiorcy i jednostki organizacyjne, które na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony (pkt 1),
- Przedsiębiorcy, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji (pkt 2)
- urzędy, instytucje, zakłady, przedsiębiorcy i inne przedmioty, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu (pkt 6)
Oraz z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 39 ust. 1 i w art. 40. a więc :
- członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych posiadających broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich i pamiątkowych (art. 39 ust. 1)
- inni cudzoziemcy jeżeli posiadanie broni i amunicji niezbędne jest do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych, a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych lub zasady wzajemności (art. 40).
Osoby, które w okresie obowiązywania zakazu noszenia broni, chciałyby przekazać broń do czasowego depozytu Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, mogą pisemnie zwrócić się o odebranie od nich broni i jej czasowe zdeponowanie.
W takim przypadku odebranie broni i amunicji zastanie zlecone jednostce terenowej policji, właściwej dla miejsca przechowywania broni i amunicji.